Przedstawiony powyżej przepis art. 61 § 1 Kodeksu wykroczeń rozróżnia dwie oddzielne sytuacje:
- Taką, w której dana osoba przypisuje sobie właściwości, których nie posiada (stanowisko, tytuł, stopień),
- Taką, w której dana osoba bezprawnie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur.
Przywłaszczenie stopnia, tytułu, stanowiska
W odniesieniu do pierwszej z form popełnienia wskazanego wykroczenia należy wskazać, iż może być ono popełnione na wiele sposobów, przykładowo poprzez ustne oświadczenie, poprzez wpis na wizytówce lub w dokumentach. Zgodnie z powyższymi wskazaniami, przywłaszczony w ten sposób może być stopień naukowy (np. doktora, profesora), stanowisko (np. ktoś może niezgodnie z prawdą przedstawiać się jako adwokat albo dyrektor firmy) oraz tytuł.
Zobacz: Karalność nawoływania i pochwalania przestępstwa
Bezprawnie używanie odznaczenia, odznaki, stroju lub munduru.
W odniesieniu do kwestii drugiej z form popełnienia wskazanego wykroczenia należy wskazać, iż sprawy orderów i odznaczeń państwowych reguluje przede wszystkim ustawa z 16.10.1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. Nr 90, poz. 450 ze zm.) W myśl postanowień tej ustawy, osoby odznaczone otrzymują odznakę nadanego orderu lub odznaczenia i dokument stwierdzający jego nadanie. Dodatkowo wskazaną problematykę reguluje również ustawa z 21.12.1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U. Nr 31, poz. 130 ze zm.) Tylko osoby, które otrzymały odznaczenia na podstawie wskazanych przepisów są uprawnione je nosić oraz używać.
Charakter wykroczenia z art. 61 § 1 Kodeksu wykroczeń
Należy wskazać, iż analizowane wykroczenie (w obu postaciach) to wykroczenie o charakterze formalnym, co oznacza że dla ponoszenia odpowiedzialności przez sprawcę wystarczy sam fakt popełnienia przez niego czynu, nie liczy się natomiast skutek jego działań (to czy ktoś w to uwierzył, czy ktoś poniósł stratę etc.)
Przedmiotowe wykroczenie jest zagrożone karą grzywny do 1000 zł albo karą nagany.
Zobacz serwis: Wykroczenia