Co grozi za spożywanie alkoholu w pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność za wykroczenie
Zarówno sprzedaż, podawanie, jak i spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników jest zakazane na mocy przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Kto narusza te przepisy, podlega karze grzywny w wysokości 100 zł.
REKLAMA
Jeżeli pracodawca nabierze uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawiając się do pracy, znajduje się pod wpływem alkoholu, może nie dopuścić go do pracy lub od niej odsunąć.
Aby chronić pracownika niesłusznie oskarżonego, przepisy przewidują możliwość poddania się badaniom trzeźwości. Takie badania mogą zostać przeprowadzone wyłącznie za zgodą pracownika (aczkolwiek brak takiej zgody z całą pewnością nie wpłynie korzystnie na sytuację pracownika).
Zobacz serwis: Wykroczenia
Są trzy możliwości zbadania stanu trzeźwości pracownika:
- badanie wydychanego powietrza;
- badanie krwi;
- badanie moczu.
Badanie wydychanego powietrza powinno być, w miarę możliwości, przeprowadzane przed innymi. Jest to o tyle istotne, że samo podejrzenie, że pracownik znajduje się w stanie nietrzeźwości i odsunięcie go od pracy, nie może stanowić podstawy do wymierzenia mu kar przewidzianych w kodeksie pracy.
Zobacz: Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym
Przepisy kodeksu pracy
REKLAMA
Jeżeli zostanie wykazane, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu, mogą mu grozić różnorakie konsekwencje. Niebagatelne znaczenie będzie miał fakt, czy pracownikowi zdarzyło się to po raz pierwszy czy jest to już kolejne naruszenie obowiązków.
W tej pierwszej sytuacji, pracodawca najprawdopodobniej wymierzy pracownikowi karę porządkową (upomnienie lub naganę) albo karę pieniężną (która jest przeznaczana na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy). Ze zdecydowanie surowszą karą może spotkać się ten pracownik, który dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. W takiej sytuacji pracodawca ma bowiem prawo, rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika.
Zobacz serwis: Praca
Podstawa prawna:
Kodeks wykroczeń, Kodeks pracy, Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 roku w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA