Prawny charakter czynu
Wskazane wykroczenie może być popełnione tylko umyślnie. W przypadku kradzieży i przywłaszczenia cudzej rzeczy niematerialnej odpowiedzialności podlega tylko sprawca działający z zamiarem bezpośrednim, natomiast w stosunku do pozostałych zachowań może być to zamiar bezpośredni lub ewentualny.
Wskazane wykroczenie jest czynem ściganym na żądanie pokrzywdzonego co oznacza, iż oprócz ujawnienia czynu musi on zażądać ścigania i ukarania sprawców.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Czym jest rzecz o wartości niemajątkowej
Rzeczami o wartości niemajątkowej są rzeczy o małej, znikomej wartości pieniężnej, ale przedstawiające dla ich właściciela dużą wartość w sferze emocjonalnej, pamiątkowej. Taką rzeczą może być np. list od ukochanego, stare zdjęcie rodzinne.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Co jest penalizowane
Zachowaniem w stosunku do cudzej rzeczy o wartości niemajątkowej, za które grozi kara, są następujące czynności:
- zabór w celu przywłaszczenia,
- przywłaszczenie rzeczy,
- umyślne zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Co grozi za to wykroczenie
Za popełnienie wskazanego wykroczenia sprawcy grozi kara grzywny lub nagany.
W przypadku gdyby okazało się, że oprócz wartości niemajątkowej dany przedmiot posiada również wartość majątkową sprawca może odpowiadać za dwa wykroczenia w zbiegu – uszkodzenia cudzej rzeczy ruchomej (art. 124 Kodeksu wykroczeń) oraz niniejszego.
Należy dodatkowo wskazać, że w razie gdyby sam fakt ukarania danej osoby nie był dla pokrzywdzonego satysfakcjonujący, może on żądać stosownego zadośćuczynienie w sądzie cywilnym.