Charakter prawny przepisu
Wskazane wykroczenie można popełnić tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Przedmiotem ochrony są nie tylko rzeczy ruchome, ale również nieruchomości.
Wskazane wykroczenie jest czynem ściganym na żądanie pokrzywdzonego co oznacza, iż oprócz ujawnienia czynu musi on zażądać ścigania i ukarania sprawców.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Co jest penalizowane
Wskazany przepis penalizuje następujące zachowania:
- niszczenie rzeczy (np. wybicie małej szyby),
- uszkadzanie rzeczy (np. zrobienie dziury w płocie, uszkodzenie fragmentu płotu),
- czynienie rzeczy niezdatnej do użytku (np. wypełnienie czajnika kwasem, po którym nie będzie można bezpiecznie gotować już wody pitnej).
Na pytanie czy umieszczenie rysunku (plakatu, naklejki, etc) na budynku czy innym przedmiocie może stanowić uszkodzenie mienia, należy odpowiedzieć twierdząco, ale tylko pod warunkiem, że w wyniku tego działania nastąpiło pomniejszenie wartości materialnej lub użytkowej budynku, obiektu lub innej rzeczy w takim stopniu, że do usunięcia tego uszkodzenia konieczne jest naruszenie ich substancji (tak uchwała SN z dnia 13 marca 1984 r., VI KZP 48/83, OSNKW 1984, nr 7-8, poz. 71).
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Co grozi za to wykroczenie
Jeśli wartość takiej rzeczy nie przekracza 250 zł, czyn ten jest wykroczeniem, natomiast gdy wartość tego przedmiotu przekracza kwotę 250 zł czyn ten jest przestępstwem określonym w art. 288 §1 Kodeksu karnego zagrożonym karą pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Za wskazane wykroczenie sprawca może być ukarany karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Dodatkowo należy wskazać, iż sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.