Na czym polega zabór rzeczy z ogrodu
Wskazane wykroczenie penalizuje zachowanie polegające na bezprawnym zaborze z cudzego ogrodu owoców, warzyw lub kwiatów, jeśli zabór ten miał rozmiar nieznaczny.
Wskazane zachowanie może być popełnione tylko poprzez działanie i to umyślne. W zakresie interpretacji pojęcia „nieznacznej ilości” należy wskazać, iż jest to pojęcie nieostre, a zatem to sąd będzie każdorazowo interpretował czy zabór wskazanych rzeczy nastąpił w ilości nieznacznej czy też nie.
Należy podkreślić, iż naturalnie przedmiotowe wykroczenie z art. 123 Kodeksu wykroczeń nie będzie miało miejsca, jeśli dana osoba posiada zgodę (choćby dorozumianą) na swoje działanie.
W przypadku, gdy wskazana ilość zabranych rzeczy jest mniejsza niż „nieznaczna”, ale ich wartość jest duża (co raczej będzie rzadkością, ale jest to teoretycznie możliwe) to wówczas sprawca może odpowiadać za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej.
Zobacz również portal: Prawnik.pl
Jaka kara za zabór rzeczy z ogrodu
Wskazane wykroczenie jest czynem ściganym na żądanie pokrzywdzonego co oznacza, że oprócz ujawnienia czynu musi on zażądać ścigania i ukarania sprawców. Potencjalnemu sprawcy grozi kara grzywny do 250 zł lub kara nagany. Dodatkowo przepis art. 123 § 3 Kodeksu wykroczeń pozwala na orzeczenie kary nawiązki od obwinionego w wysokości do 50 złotych.
W przypadku gdyby wskazana powyżej kwota nawiązki nie wyrównywałaby wartości zabranych owoców (warzyw etc.) wówczas właścicielowi ogrodu pozostaje droga cywilna uzyskania odszkodowania (choć wydaje się, iż takie sytuacje będą rzadkością z uwagi na szkodliwość czynu i jego znamiona, które wymagają aby zabór dotyczył tylko nieznacznej części owoców, warzyw etc.).
Zobacz również serwis: Charakterystyka wykroczeń
Podstawa prawna: