Prawny charakter czynu
Wykroczenie braku zwrotu znalezionej rzeczy może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Naturalnie może je popełnić każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz lub przybłąkane zwierzę. Jest to tzw. wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Co jest penalizowane
Ustawodawca penalizuje dwa rodzaje zachowań. Są to alternatywnie:
- niezawiadomienie policji lub innego organu państwowego w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia;
- brak poszukiwania właściciela rzeczy (zwierzęcia) w stosowny sposób w ciągu 2 tygodni od znalezienia cudzej rzeczy ruchomej lub przybłąkania się cudzego zwierzęcia.
W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1966 r. w sprawie rzeczy znalezionych (Dz. U. Nr 22, poz. 141 z późn. zm.) organami właściwymi do odbierania zawiadomienia o znalezieniu rzeczy zgubionych, jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, są rejonowe organy rządowej administracji ogólnej właściwe miejscowo dla terenu. O fakcie znalezienia rzeczy zawsze można również powiadomić policję.
Osoba znalazcy może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe wykroczenie pomimo nie zawiadamiania policji lub stosownego organu, jeśli podjęła stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy.
Za wskazane zachowanie należy z pewnością uznać np. umieszczenie ogłoszenia w prasie, umieszczenie własnego ogłoszenia w miejscach publicznych.
Wydaje się, iż również zachowanie zmierzające do znalezienia i identyfikacji właściciela rzeczy lub zwierzęcia w internecie będą uwalniać od odpowiedzialności za wskazane wykroczenie pod warunkiem, iż zostanie udowodnione, iż miały one miejsce i były „stosowne”.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Co grozi za to wykroczenie
Za wskazane wykroczenie sprawcy grozi kara grzywny do 500 zł lub kara nagany.