Zakaz palenia wchodzi w życie
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie nie można palić papierosów?
Na pytanie, gdzie nie można palić papierosów, chyba łatwiej odpowiedzieć gdzie można, ponieważ lista miejsc objętych zakazem jest dość długa.
REKLAMA
Zgodnie z nową regulacją palenie jest zabronione między innymi na terenach zakładów opieki zdrowotnej, jednostek organizacyjnych systemu oświaty, placach zabaw oraz na uczelniach. Obejmuje również pomieszczenia obiektów sportowych, przystanki autobusowe, środki transportu publicznego oraz lokale gastronomiczno-rozrywkowe.
Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł.
REKLAMA
Właściciel lub zarządzający może jednak wyznaczyć palarnię. Pomieszczenie to musi być wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, zaopatrzone w wentylację mechaniczną lub system filtracyjny, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Palarnie mogą być zorganizowane w:
● w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
● w hotelach,
● w obiektach służących obsłudze podróżnych,
● na terenie uczelni,
● w pomieszczeniach zakładów pracy,
● w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji może wyłączyć spod omawianego zakazu palenia zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Odpowiednie oznaczenie miejsc
Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu zobowiązany jest umieścić informację o zakazie palenia tytoniu. W przypadku braku takiego oznaczenia może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości do 2000 zł.
Klub palacze pomoże ominąć zakaz?
Restauratorzy obawiając się drastycznych spadków ilości klientów wymyślili sposób, który być może stanie się obejściem obowiązujących przepisów. Pojawił się pomysł aby zakładać tzw. „kluby palacza”, chętni do wizyty w lokalu podpisywaliby deklarację o członkostwie w klubie i o zgodzie na przebywanie w miejscu, gdzie pali się papierosy.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Zakaz palenia nie tylko w Polsce
Światowa organizacja zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że tylko restrykcyjne prawo może być skuteczne w zwalczaniu epidemii palenia tytoniu. Popiera zaostrzenie przepisów antynikotynowych oraz chce likwidacji palarni.
W niektórych krajach od dawna funkcjonuje zakaz palenia np. Włochy, Irlandia czy USA. Doświadczenia tych krajów pokazują, że warto wprowadzać zakazy ograniczające palenie papierosów.
O tym jak zdrowie jest ważne wyraził opinię prezydent Barack Obama, podpisując w czerwcu 2009 r, ustawę, która nakłada kolejne ograniczenia na marketing wyrobów tytoniowych oraz daje możliwość ściślejszej niż dotychczas kontroli produkcji papierosów.
Zobacz portal: Prawnik.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat