Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych
REKLAMA
REKLAMA
Zakaz wstępu na imprezę masową
Jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem, sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową. Zakaz ten jest połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania osoby skazanej, komendanta powiatowego (rejonowego, miejscowego) Policji, w czasie trwania imprezy masowej.
REKLAMA
Sąd, orzekając zakaz wstępu na imprezę masową, określa rodzaje imprez masowych, w czasie trwania których skazany jest obowiązany do osobistego stawiennictwa w jednostce Policji, w tym nazwy dyscyplin sportowych, nazwy klubów sportowych oraz zakres terytorialny obowiązywania orzeczonego środka.
Zobacz również: Uprawnienia służb porządkowych
Zakaz wstępu na imprezę masową dotyczy również meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Złamanie zakazu
Stadionowi chuligani, którzy po wyrokach sądów nie mieli wstępu na stadiony, często wywoływali przed meczami burdy na ulicach i dworcach kolejowych. Choć mieli obowiązek w trakcie trwania rozgrywek meldować się w miejscowych komisariatach wcale tego nie robili. Wynikało to z faktu, że przepisy nie przewidywała sankcji za złamanie zakazu stadionowego.
Zobacz także: Wykroczenia
Ustawa z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz ustawy – Kodeks karny stanowi, że osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu wstępu na imprezę masową lub połączonego z tym środkiem karnym obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania osoby skazanej albo ukaranej, komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, w czasie trwania imprezy masowej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zgodnie z założeniami ustawodawcy nowelizacja ma wpłynąć na skuteczniejsze egzekwowanie orzeczonych zakazów stadionowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat