Jakie kary za baterię wyrzuconą do śmietnika
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do śmietnika
Baterie za względu na stan chemiczny należą do odpadów niebezpiecznych stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt i całego środowiska. W ich skład wchodzą szkodliwe dla środowiska naturalnego związki rtęci, kadmu i ołowiu, które zaliczane są do tzw. metali śmierci. Są one powodem groźnych chorób u człowieka, w tym chorób nowotworowych.
REKLAMA
Właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest bardzo ważne. Baterie, które bezmyślnie wyrzucamy do śmietnika, w procesie degradacji wydzielają wszystkie toksyczne związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych.
Jak przeciwdziałać
REKLAMA
Ilość jednorazowych baterii, która trafia na rynek jest ogromna. Warto się więc zastanowić jak temu przeciwdziałać. Najlepiej zainwestować z baterie, które można ponownie naładować bądź też w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną.
Najważniejsza jest jednak segregacja. Zbierajmy zużyte baterie do oddzielnych pojemników. Pamiętajmy o ukrytych bateriach. Wyrzucając do kosza zepsuty budzik czy pilot należy sprawdzić czy nie ma w nich baterii. Możemy również przekazać zużyte baterie do jednego z punktów odzysku w gminach, które prowadzą kampanię "Zbierajmy zużyte baterie!".
Zobacz również: Kary za umieszczanie reklam w niedozwolonych miejscach
Pamiętaj, aby:
1. oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
2. sprawdzić, czy nie ma baterii ukrytych w różnych przedmiotach,
3. regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.
Kary
REKLAMA
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego zakłada, że będą wystawiane mandaty za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika. Nowe przepisy obowiązują od 31 sierpnia 2010 r.
Mandaty będą mogły być wystawione przedsiębiorcy, który np. importuje baterie do Polski, a na fakturach nie posługuje się specjalnym numerem rejestrowym, który powinien posiadać. Ukarani zostaną również ci, którzy nie mają umów z firmami zbierającymi zużyte baterie. Za brak prowadzonych przez przedsiębiorcę sprawozdań o wprowadzonych do obrotu bateriach i zebranych zużytych ogniwach grozi do 50 tys. zł.
Warto zauważyć, że inspektorzy w przypadku mniejszych naruszeń będą mogli sami wystawić mandat do kwoty 500 zł. W poważniejszych wypadkach zadecyduje sąd.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat