REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: druga tura

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia
Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada 2018 r. Ponowne głosowanie będzie miało miejsce tam, gdzie w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał odpowiedniej liczby głosów.

Kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów samorządowych?

Kandydat, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów uważany jest za wybranego na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Może się jednak zdarzyć, iż podczas żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać takiego poparcia.

REKLAMA

Zobacz również: Wybory samorządowe 2018: jak wnieść protest wyborczy?

Wówczas przeprowadza się ponowne głosowanie. Druga tura wyborów powinna odbyć się czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

W tegorocznych wyborach samorządowych druga tura zostanie przeprowadzona 4 listopada 2018 r.

Ponownie zagłosujemy w 649 gminach i miastach. Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: zbiorcze wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugiej turze wybór odbywa się pomiędzy dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jest większa ilość takich kandydatów, to o zakwalifikowaniu do kolejnej tury wyborów decyduje większa liczba obwodów do głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów. W przypadku równej liczby obwodów rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.

Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, w ponownym głosowaniu bierze udział jeden kandydat.

Zwycięzcą drugiej tury wyborów zostaje kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

REKLAMA

Jeżeli obaj kandydaci otrzymają taką samą ilość ważnie oddanych głosów, to - podobnie jak w pierwszej turze - o wyniku zdecyduje to, który z nich otrzymał więcej głosów w większej liczbie obwodów. Gdyby i tu był remis, rozstrzygnie losowanie, którego tryb określa Państwowa Komisja Wyborcza.

Zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, także w przypadku ponownego głosowania, podaje Państwowa Komisja Wyborcza w formie obwieszczenia, które ogłasza się Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak oddać głos w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

4 listopada będziemy głosowali od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Oddamy głos nieważny, jeżeli znak X postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

Wzór karty do głosowania w głosowaniu ponownym w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w  których  głosuje  się  na  dwóch kandydatów/ Źródło: Załącznik nr 
22 do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w  alfabecie  Braille'a,  w  wyborach  do  rad  gmin,  rad  powiatów,  sejmików  województw  i  rad  dzielnic m.st.  Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Wzór karty do głosowania w głosowaniu ponownym w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na dwóch kandydatów/ Źródło: Załącznik nr 22 do Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

REKLAMA

W przypadku głosowania na jednego kandydata stawiamy znak X w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku X w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wyborcy, którzy w odpowiednim terminie przed pierwszą turą zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika będą mogli korzystać z tego uprawnienia również podczas drugiej tury wyborów.

Osoby, które nie zgłosiły zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, mogą zrobić to do 25 października 2018 r. Do 26 października zaś można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, jeżeli taki wniosek nie został złożony przed pierwszym głosowaniem.

Jeżeli nie złożyliśmy jeszcze wniosku o dopisanie do spisu wyborców, to można to zrobić do 30 października. Dotyczy to tych osób, które chciałyby oddać głos poza miejscem swojego zamieszkania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2018

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA