Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Głosowanie Fot. Fotolia
Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

Termin wyborów i godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 r. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od godz. 7:00 do 21:00.

Aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Przed przystąpieniem do głosowania przedstawimy go komisji wyborczej. Wówczas otrzymamy kartę do głosowania. W większości obwodów karta będzie miała formę płachty. W gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców, w dzielnicach miasta stołecznego Warszawy, a także w wyborach do rady powiatu czy sejmiku województwa karta może mieć formę książeczki, czyli trwale połączonych kartek.

Zobacz produkt: RODO dla samorządu i administracji. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Wzory kart do głosowania zostały określone w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej:

Wzór karty do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach liczących do 20 000 mieszkańców, jeżeli w okręgu wyborczym zarejestrowano do 15 kandydatów

Źródło: Załącznik Nr 1 do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Otrzymanie karty należy stwierdzić własnoręcznym podpisem w odpowiedniej rubryce spisu wyborców.

Z kartą do głosowania udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym zapewniającego tajność głosowania. Tam w sposób niewidoczny dla innych osób możemy oddać swój głos, zapoznając się wcześniej z informacjami zawartymi na karcie.

Ważny znak „x”

Za pomocą znaku „x” oddajemy swój głos. Kodeks wyborczy określa go jako co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Jak głosować na radnego?

W mniejszych gminach (liczących do 20 000 mieszkańców) głosujemy na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata.

Nasz głos będzie nieważny, gdy:

  • na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub
  • nie postawimy znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata lub
  • postawimy znak „x”w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego z listy już po wydrukowaniu kart (informacja o takim kandydacie powinna znajdować się na plakatach w lokalu wyborczym).

W gminach liczących powyżej 20 000 mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów i sejmików województw głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Oddamy głos nieważny, jeżeli:

  • na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub
  • nie postawimy znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.

Zupełnie inaczej przedstawia się tu sytuacja, w której oddajemy głos na skreślonego z listy kandydata. W przeciwieństwie do wyborów w mniejszych gminach tutaj głos oddany na kandydata skreślonego z listy już po wydrukowaniu kart będzie uznany za ważny i oddany na tę listę.

Ponadto, gdy znak „x” postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos zostanie uznany za ważny i oddany na wskazaną listę z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu temu kandydatowi, przy którego nazwisku znak „x” jest umieszczony w pierwszej kolejności.

Jak głosować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

Wyborca głosuje tu, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

Głos nieważny zostanie oddany w sytuacjach, gdy:

  • znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo
  • nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

W przypadku głosowania na jednego kandydata stawiamy znak „x” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „x” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.

Bazgroły na karcie do głosowania

Wyborcy podczas głosowania zaciął się długopis. W efekcie tego na jego karcie  znajdują się bazgroły. Mimo tego głos taki może być ważny, o ile oczywiście spełnia pozostałe warunki.

Zgodnie bowiem z Kodeksem wyborczym dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.

Pamiętajmy, iż informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu będą znajdowały się na karcie do głosowania. Warto się z nimi zapoznać.

Wyborca powinien wrzucić kartę do urny znajdującej się w dostępnym i widocznym miejscu lokalu wyborczego, w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

Zasadą jest głosowanie osobiste. Za takie uznawane jest również głosowania korespondencyjne przez wyborców niepełnosprawnych.

Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach

Osoby niepełnosprawne, a także seniorzy mogą oddać swój głos przez pełnomocnika.

Zobacz więcej: Wybory samorządowe 2018: kto może głosować przez pełnomocnika?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.);

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. z 2018 poz. 1561);

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (pkw.gov.pl).

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...