REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach/ fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. odbędą się po znaczącej zmianie prawa wyborczego. Zmiany polegają nie tylko wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ale również na ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego.

Już w dniach 21 października oraz 4 listopada wybierzemy lokalnych włodarzy tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gminnych, powiatowych, wojewódzkich i dzielnicowych. Wybory samorządowe 2018 odbędą się na innych niż dotychczas zasadach, co spowodowane jest dużą nowelizacją prawa wyborczego (Dz.U. z 2018 r. poz. 130), która weszła w życie 31 stycznia 2018 r. Oprócz takich zmian jak wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast czy nowej definicji znaku ,,X’’ parlament zdecydował o ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jak było przed nowelizacją?

Głosowanie korespondencyjne to nic innego jak prawo do wysłania swojego głosu pocztą. Możliwość oddania głosu w wyborach samorządowych poprzez instytucję głosowania korespondencyjnego przewidziana była dotychczas dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz Polaków mieszkających za granicą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych

REKLAMA

Rząd początkowo planował całkowite zniesienie instytucji głosowania korespondencyjnego. Dopiero na skutek poprawek senatu do Kodeksu wyborczego podtrzymano istnienie tej instytucji jednak znacząco ograniczono krąg osób uprawnionych do skorzystania z tego rodzaju głosowania.

Otóż według nowych przepisów możliwość skorzystania z głosowania korespondencyjnego przysługiwać będzie tylko osobom niepełnosprawnym. Ustawodawca wyraźnie zaznacza, że chodzi tu jedynie o osoby, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Jak zagłosować?

REKLAMA

Aby zagłosować korespondencyjnie wyborca będzie musiał zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenia takiego będzie można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Komisarz wyborczy przekaże zgłoszenie urzędnikowi wyborczemu, który w razie potrzeby, będzie mógł wezwać zainteresowanego do uzupełnienia zgłoszenia.

Niepełnosprawny wyborca, który zgłosi zamiar głosowania korespondencyjnego otrzyma za pośrednictwem poczty, nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy. W skład pakietu wyborczego wchodzić będzie:

  • koperta zwrotna;
  • karta lub karty do głosowania;
  • koperta na kartę do głosowania;
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  • nakładka lub nakładki na kartę lub karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a - jeżeli wyborca zażądał ich przesłania;
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Pakiet wyborczy doręczany będzie wyłącznie do rąk własnych wyborcy niepełnosprawnego, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.    

Wyborca niepełnosprawny głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania włoży ją do koperty na kartę do głosowania, którą zaklei wraz z podpisanym oświadczeniem i prześle ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie. Niepełnosprawny będzie mógł również przekazać kopertę przedstawicielowi operatora pocztowego.

Koperty zwrotne będą dostarczane do komisji obwodowych w godzinach głosowania. Wyborca niepełnosprawny będzie mógł również osobiście dostarczyć kopertę zwrotną, w godzinach głosowania, do obwodowej komisji w obwodzie głosowania, w którym wpisany jest jako wyborca.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 754)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA