Kwestie dopisania do spisu wyborców reguluje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.), konkretnie art. 28. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu wniosek w tej sprawie należy złożyć najpóźniej w 5 dniu przed dniem, w którym organizowane są wybory. W 2014 roku wybory samorządowe przypadają na dzień 16 listopada 2014 roku (niedziela). Zatem termin na złożenie wniosku mija 12 listopada (środa). Warto w tym miejscu przypomnieć, że 11 listopada – Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. Wszystkie urzędy, w tym także urząd gminy, w którym należy złożyć wniosek, są zamknięte.
Zobacz również: Wniosek o dopisanie do spisu wyborców WZÓR
Wybory samorządowe 2014
W wyborach samorządowych można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania jednak wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla miejsca stałego zamieszkania wyborcy.
Wniosek o dopisanie
Dopisanie do spisu wyborców następuje na pisemny wniosek zainteresowanego. Należy go złożyć we właściwym urzędzie gminy. Pismo jest wolne od opłat. Powinno zostać rozpatrzone niezwłocznie, „od ręki”.
Wniosek wyborcy niepełnosprawnego
Także wyborcy niepełnosprawni mają możliwość dopisania się do spisu wyborców. Obowiązują ich jednak zupełnie odmienne zasady. Z wnioskiem powinni wystąpić najpóźniej w dniu 12 listopada 2014 roku (w środę). Po drugie mogą oni dopisać się do spisu w innym okręgu niż ten właściwy dla ich miejsca zamieszkania. Jest to możliwe, gdy na terenie ich okręgu nie ma obwodu głosowania dostosowanego do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (np. posiadającego podjazd dla wózków inwalidzkich). Takie ukształtowanie przepisów świadczy o praktycznym podejściu ustawodawcy do sytuacji osób niepełnosprawnych. Wykaz lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się zarówno w Biuletynie Informacji Publicznej jak i w obwieszczeniu wójta/ burmistrza/ prezydenta o numerach i granicach głosowania.
Warto pamiętać, że każdy wyborca ma prawo złożyć do urzędu gminy (najczęściej stanowisko ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych/ referat spraw obywatelskich) reklamację na nieprawidłowości w spisie wyborców.
Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?