Państwowa Komisja Wyborcza, w związku ze zgłaszanymi wątpliwościami, wyraża opinię, że w najbliższych wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego, które odbędą się 16 listopada 2014 r. (niedziela) dopisanie wyborcy do spisu wyborców jest możliwe wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla stałego zamieszkania wyborcy.
Zobacz również: Wniosek o dopisanie do spisu wyborców WZÓR
Dopisanie do spisu wyborców
Konstrukcję dopisania wyborcy do spisu wyborców reguluje art. 28 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) - Wyborca przebywający czasowo na obszarze gminy w okresie obejmującym dzień wyborów jest dopisywany do spisu wyborców, na jego pisemny wniosek wniesiony do urzędu gminy najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów (tj. 12 listopada 2014 roku), jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy:
1) właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania albo
2) w której czasowo przebywa.
§ 2. Przepisu § 1 pkt 2 nie stosuje się w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta.
Zgodnie ze wskazanym przepisem dopisanie wyborcy do spisu wyborców, w wybranym przez niego obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania, jest dopuszczalne. Może to jednak nastąpić wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Dopisanie wyborcy niepełnosprawnego do spisu wyborców
Kwestia dopuszczalności dopisania do spisu wyborców wygląda nieco odmiennie w przypadku wyborców niepełnosprawnych. Wobec tej grupy głosujących ustawodawca zdecydował się wprowadzić szereg preferencyjnych regulacji. Wyborca niepełnosprawny może zostać dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów głosowania dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, na obszarze gminy jego stałego zamieszkania.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wnioskodawcą jest wyborca niepełnosprawny, a na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania nie ma siedziby obwodowej komisji wyborczej przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wówczas wyborca niepełnosprawny dopisywany jest do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal wyborczy dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. W tym celu powinien on złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców do urzędu gminy. Wniosek składa się najpóźniej w 14. dniu przed dniem wyborów, tj. 2 listopada 2014 roku.
Sytuacja, gdy wnioskodawcą o dopisanie do spisu wyborców jest wyborca niepełnosprawny jest więc wyjątkiem od ogólnie obowiązującej reguły.
Jak głosują osoby niepełnosprawne?
Wybory samorządowe 2014 - termin
Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?
Podstawa prawna:
Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 sierpnia 2014 r. w sprawie dopisywania wyborcy do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania, ZPOW-703-249/14.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.).
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza