Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?
REKLAMA
REKLAMA
Głosowanie korespondencyjne – kodeks wyborczy
Możliwość głosowania korespondencyjnego wprowadziła ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Kodeks przewiduje ją dla dwóch grup wyborców: niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz osób przebywających za granicą.
REKLAMA
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Głosowanie korespondencyjne – definicja
Głosowanie korespondencyjne rozumiane jest jako możliwość udziału w głosowaniu bez konieczności osobistego i bezpośredniego stawiennictwa w obwodowej komisji wyborczej. Jest to znaczne ułatwienie udziału w wyborach.
Zobacz również: Wybory samorządowe 2014 - termin
Głosowanie korespondencyjne niepełnosprawnych
REKLAMA
Niepełnosprawny, który chce oddać głos drogą korespondencyjną powinien zgłosić powyższy zamiar odpowiednio wcześniej (do 21 dnia przed dniem wyborów, tj. do 27 października 2014). Forma zgłoszenia nie ma znaczenia. Można go dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Swoją treścią zgłoszenie obejmować powinno: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Załącznik do zgłoszenia stanowić powinno orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W przypadku braków formalnych zgłoszenia wyborca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w ciągu 3 dni.
Pani Maria, jako osoba poruszającą się na wózku inwalidzkim, chce głosować korespondencyjnie. Wysłała do urzędu gminy stosowne zgłoszenie. Nie dołączyła jednak orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji będzie mogła wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym? Tak. Pracownik urzędu gminy wezwie ją do dostarczenia orzeczenia w terminie 3 dni. Dopiero brak uzupełnienia skutkował będzie pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Niepełnosprawny wyborca umieszczany jest w spisie wyborców. Otrzymuje on specjalny pakiet wyborczy. Powinno to nastąpić nie później niż na 7 dni przed głosowaniem (do 8 listopada 2014 roku). W jego skład wchodzą: karta do głosowania, dwie koperty (kopert zwrotna oraz koperta na kartę do głosowania), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja obsługi.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Możliwość głosowania korespondencyjnego wyłącza udzielenie przez niepełnosprawnego pełnomocnictwa.
Gmina ma obowiązek zapewnić możliwość głosowania drogą korespondencyjną przynajmniej w jednej obwodowej komisji wyborczej.
Głosowanie korespondencyjne niewidomych
Niewidomy, który chce korespondencyjnie wziąć udział w wyborach może obok pakietu wyborczego zażądać nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Głosowanie korespondencyjne za granicą
Zgodnie z treścią art. 14 par. 1 ustawy Kodeks wyborczy za granicą nie przeprowadza się głosowania w wyborach do władz samorządowych i lokalnych.
Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014
Powszechne głosowanie korespondencyjne
Posłowie PO zgłosili projekt zakładający upowszechnienie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nim głosowanie korespondencyjne ma być dostępne dla wszystkich wyborców. Możliwość taka stanowić ma gwarancją powszechności prawa wyborczego. Wskazany standard panuje w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat