Czy cudzoziemiec może głosować w wyborach samorządowych?
REKLAMA
REKLAMA
Czynne prawo wyborcze - obywatel UE
Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskimi (czyli obywatel innego niż Polska państwa członkowskiego) ma prawo wybierania w wyborach samorządowych. Jest to jednak prawo warunkowe. Przysługuje, jeżeli osoba łącznie spełnia poniższe kryteria:
REKLAMA
- zgodnie z prawem stale zamieszkuje w Polsce,
- nie jest pozbawiona praw publicznych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem,
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
Zobacz również: Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania
Spis wyborców
Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu jest wpis do spisu wyborców, prowadzonego przez gminę. W składanym w tym zakresie wniosku podaje się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania wyborcy i adres zameldowania wyborcy na pobyt stały (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania). Do wniosku należy dołączyć:
- kserokopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
- pisemną deklarację, w której osoba chętna do głosowania wskaże: swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania w Polsce, nazwę okręgu wyborczego albo miejscowości w państwie swojego pochodzenia, gdzie jest umieszczony w rejestrze wyborców;
- oświadczenie, że zamierza korzystać z czynnego prawa wyborczego tylko w Polsce oraz oświadczenie, że w państwie swojego pochodzenia nie został pozbawiony czynnego prawa wyborczego, numer i datę wydania zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej oraz nazwę organu, który wydał zaświadczenie lub inny ważny dokument poświadczający zamieszkiwanie na terytorium Polski.
Dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym należy złożyć wraz z tłumaczeniami przysięgłymi na język polski.
Niezbędne wzory dokumentów można otrzymać w urzędzie gminy.
Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014
Podstawa prawna:
Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112), która uchyliła poprzednio obowiązujące akty, czyli: ustawę z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r., Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.) oraz ustawę z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2002 r., Nr 113, oz. 984, z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat