Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Anna Woźnica
rozwiń więcej
Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?/ fot. Fotolia
Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Bierne prawo wyborcze

Prawo wybieralności w wyborach na wójta, czyli możliwość kandydowania, ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 25 rok życia i posiada prawo wybieralności do rady gminy, na której obszarze kandyduje.

Ustawa wyraźnie przewiduje, że kandydat nie musi wcale mieszkać na terenie gminy, w której kandyduje.

Zobacz również: Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Jak zgłosić kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta?

Żeby kandydatura została zarejestrowana, musi być zgłoszona przez komitet wyborczy, któremu udało się zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W zgłoszeniu należy podać dane personalne kandydata, informację o jego wykształceniu, miejscu zamieszkania, a także informację o ewentualnym członkostwie w partii politycznej. Wraz ze zgłoszeniem składa się pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00 (tj. do 17 października 2014 roku). Zgłoszenia przyjmuje gminna komisja wyborcza.

Osoby, które urodziły się przed się przed 1 sierpnia 1972 roku muszą złożyć też oświadczenia lustracyjnego.

Prawo wybieralności - ograniczenia

Ustawa przewiduje jednocześnie pewne ograniczenia dla kandydatów. Przede wszystkim nie może on jednocześnie kandydować na to samo stanowisko w innej gminie. Ponadto musi mieć prawo wybieralności do rady gminy, a takiej nie mają osoby, które są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym lub praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, a także osoby ubezwłasnowolnione.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...