Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki
REKLAMA
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki, ustalone po przeliczeniu części głosów. W Warszawie druga tura nie jest pewna. W Krakowie zmiana na pozycji lidera. Deklasacja rywali we Wrocławiu.
REKLAMA
Jednak druga tura w stolicy?
Pewna reelekcji nie może być Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Powyborczy sondaż TNS OBOP dla TVP dawał jej drugą kadencję, z wynikiem przekraczającym ponad 51 proc. Zgodnie jednak z informacją PKW kandydatka Platformy wysoko wygrywa, jednak do granicy 50 proc. może jednak zabraknąć. Po przeliczeniu 5 proc. oddanych głosów Gronkiewicz-Waltz uzyskała 48,6 proc. głosów. To oznacza, że w stolicy może dojść do drugiej tury, w której rywalem obecnej prezydent będzie Czesław Bielecki. Kandydat wspierany przez PiS zebrał do tej pory ponad 25 proc. głosów.
Zobacz serwis: Wybory samorządowe 2010
Deklasacja we Wrocławiu, niepewny Kraków
REKLAMA
W odróżnieniu od stolicy Polski, sytuacja jest jasna w stolicy Dolnego Śląska. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wręcz deklasuje swoich rywali, nie pozostawiając złudzeń co do szans na zmianę władzy w ratuszu. Po przeliczeniu prawie połowy głosów Dutkiewicz uzyskał 72 proc. Drugi w kolejności, Sławomir Piechota z PO, uzyskał zaledwie 10 proc.
Z kolei w Krakowie nastąpiła zmiana lidera. W pierwszych powyborczych sondażach na prowadzenie wysuwał się Stanisław Kracik z PO, który o 2 punkty procentowe wyprzedzał prezydenta Jacka Majchrowskiego. Według danych PKW (po przeliczeniu 42 proc. głosów) na prowadzeniu znajduje się jednak ten drugi z 40 proc. wynikiem. Kandydat Platformy zdobywa 33 proc.
Walczą o wybór w pierwszej turze
Walka o elekcję w pierwszej toczy się jeszcze w kilku większych miastach. Bez drugiej tury może się obyć w Gdańsku (Paweł Adamowicz z PO – 52 proc.), Gorzowie (bezpartyjny Tadeusz Jędrzejczak z 58 proc. poparciem), Katowicach (Piotr Uszok – 52 proc.), Kielcach (Wojciech Lubawski – 58 proc.), Rzeszowie (Tadeusz Ferenc – 53 proc).
Jasność w zasadzie mają mieszkańcy Białegostoku (Tadeusz Truskolaski – 68 proc.), Torunia (Michał Zaleski – 65 proc.), Zielonej Góry (Janusz Kubicki – 64 proc.) oraz wspomnianego Wrocławia.
Niewiele do wygranej w pierwszej turze zabrakło prezydentowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu, który uzyskał 49,5 proc.
Zobacz: Kandydaci na prezydenta Poznania
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat