Wymagania
Żeby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać szczególnych warunków. W skład komisji wyborczej mogą wchodzić wyborcy stale zamieszkali na obszarze działania rady.
Oznacza to, że również cudzoziemiec, nieposiadający polskiego obywatelstwa, może zostać członkiem komisji wyborczej – musi być jednak na własny wniosek wpisany do stałego rejestru wyborców w gminie.
Członek komisji nie może być kandydatem na radnego oraz być wobec kandydata: jego dzieckiem, wnukiem, rodzicem, dziadkiem, małżonkiem, bratem, siostrą, rodzeństwem przyrodnim, małżonkiem dzieci i wnuków kandydata oraz małżonkiem osoby przysposobionej przez niego. Członek komisji nie może być jednocześnie pełnomocnikiem komitetu wyborczego, mężem zaufania ani agitować na rzecz kandydatów na radnych.
Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej.
Zobacz również: Jak głosować w wyborach samorządowych
Zgłoszenie
Chęć bycia członkiem komisji wyborczej należy zgłosić do komitetu wyborczego, który poprzez pełnomocnika zgłasza swojego przedstawiciela do członkostwa w komisji. Gdy pełnomocnicy zgłoszą zbyt dużą liczbę przedstawicieli, o składzie komisji decyduje publiczne losowanie, przeprowadzone przez organ właściwy do powołania tej komisji. Gdy zgłoszą za małą liczbę, ten sam organ uzupełnia jej skład.
Korzyści dla członka komisji
Członkom komisji wyborczych przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem wyborów i ustaleniem wyników głosowania oraz zwolnienie od pracy do 5 dni z zachowaniem uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Obowiązki
Praca komisji wyborczej wiąże się z przeprowadzeniem głosowania w obwodzie, czuwaniem nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, zliczeniem głosów, ustaleniem wyników, podaniem ich do publicznej wiadomości oraz przesłaniem ich do właściwej terytorialnej komisji wyborczej.
Zobacz również serwis: Wybory samorządowe 2010