Pierwsza tura 21 listopada
Data wyborów została ustalona w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, który po konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą wyznaczył dzień wyborów na 21 listopada. W wyborach będziemy głosować na przedstawicieli w radzie gminy, powiatu oraz w sejmiku wojewódzkim. Oprócz tego uprawnieni do głosowania wybiorą również wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
Zobacz najnowsze artykuły: Wybory samorządowe 2010
Druga tura 5 grudnia
W odróżnieniu od wyborów do organów uchwałodawczych samorządu, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem miasta może zostać wybrana osoba, która zdobędzie powyżej 50 proc. głosów. Jeżeli nie stanie się tak w pierwszej turze, wtedy też w tych samorządach zostanie przeprowadzona II tura. Jest ona zaplanowana na 5 grudnia 2010 r.
Kto może kandydować?
W wyborach do rad i sejmików samorządu kandydować może każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze (czyli prawo do wybierania). Chodzi zatem o obywateli polskich oraz Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat.
Zobacz również: Bierne prawo wyborcze
Kandydować do organów samorządu nie mogą karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego; wobec których wydano prawomocny wyrok w takiej sprawie; wobec których stwierdzono utratę prawa wybieralności (dotyczy postępowania lustracyjnego).
Zobacz również: Czynne prawo wyborcze
Kto na wójta?
Trochę inaczej wygląda kwestia kandydowania na wójta (burmistrza, czy prezydenta). Kandydować mogą osoby, które w dniu głosowania mają ukończone 25 lat.
Kandydat na wójta nie musi mieć miejsca zamieszkania w gminie, do której kandyduje. Wyborca tak.