Jak głosować w wyborach samorządowych
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy głos jest ważny
REKLAMA
Aby głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania należy postawić znak „x”. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.
Wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta
W wyborach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. W przypadku, gdy wyborca postawi znak ''x'' przy kilku nazwiskach albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny.
Zazwyczaj w tych wyborach trzeba przeprowadzić dwie tury. Wybory kończą się po pierwszej turze tylko wtedy, kiedy kandydat na wójta otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.
W przypadku, gdy warunek ten nie zostanie spełniony po dwóch tygodniach odbywa się druga tura. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów.
W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów.
Zobacz: Kalendarium wyborcze
Wybory do rady gminy w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców
Wybory w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców odbywają się na zasadzie większościowej, czyli radnymi zostają ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób.
Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu.
Zobacz także: Czynne prawo wyborcze
Wybory do rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców mandaty dzieli się na zasadzie proporcjonalności, czyli wyborca oddaje głos na daną listę.
Trzeba pamiętać, że przy tych wyborach obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy i dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów.
Wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata.
Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo nie został postawiony w ogóle głos jest nieważny.
Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny.
Zobacz: Bierne prawo wyborcze
Wybory do rady powiatu
Wybory do rady powiatu są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Wybory do sejmiku województwa
Wybory do sejmiku województwa są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat