Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Elwira Pluzińska prawnik, Kancelaria Adwokacka Anita Bogumił.
rozwiń więcej
Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP?/ fot. Fotolia / inforCMS
Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Krok pierwszy - komitet wyborczy

Pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu wyborczego. Tylko właściwy komitet jest uprawniony do zgłoszenia kandydata i prowadzenia kampanii wyborczej na jego rzecz. Komitet powinien liczyć co najmniej 15 członków – polskich obywateli i działać pod nazwą „Komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ....... (imię i nazwisko kandydata)”.

Zadaj pytanie na: Forum

Krok drugi - pisemna zgoda kandydata

Do skutecznego założenia komitetu wymagana jest pisemna zgoda kandydata na utworzenie komitetu, jak również jego pisemna zgoda na kandydowanie w wyborach, która musi zawierać swoiste informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • wiek,
  • wskazanie ewentualnej przynależności do partii,
  • numer PESEL,
  • udokumentowane wykształcenie,
  • wykonywany zawód i miejsce pracy,
  • miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Możliwość głosowania przez pełnomocnika

Jeżeli kandydat urodził się przed dniem 1 sierpnia 1972 r., musi złożyć Państwowej Komisji Wyborczej tzw. oświadczenie lustracyjne.

Również członkowie komitetu są zobowiązani do ujawnienia takich danych jak nazwiska, adresy i numery PESEL. Ponadto wybierają spośród siebie pełnomocnika, który będzie działał w imieniu komitetu. Istotne, iż kandydat na prezydenta nie może jednocześnie pełnić funkcji pełnomocnika w komitecie.

Krok trzeci - podpisy obywateli

Zanim jednak komitet będzie mógł zostać oficjalnie zarejestrowany w PKW, musi zebrać 1000 podpisów obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Jest to konieczny warunek przejścia do etapu rejestrowego, ponieważ do zgłoszenia rejestracyjnego komitetu należy dołączyć wykaz co najmniej 1000 obywateli, którzy poparli podpisem kandydata.

Krok czwarty - rejestracja komitetu

Jeśli zgłoszenie spełnia formalne warunki, PKW dokonuje rejestracji w ciągu 3 dni. Jeżeli zaś zawiera wady, PKW wyznacza 3-dniowy termin do ich usunięcia.

Zgłoszenie komitetu do zarejestrowania może nastąpić najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów.

PKW ogłasza informację o zarejestrowanym komitecie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a także podaje do wiadomości w prasie o ogólnopolskim zasięgu. Tak zarejestrowany komitet nabywa osobowość prawną.

Krok piąty - 100 000 podpisów

Kolejnym krokiem komitetu jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów popierających kandydata na prezydenta. Jest to konieczny warunek dla formalnego zarejestrowania w PKW samego kandydata. Zebrane już wcześniej 1000 podpisów zostaje zaliczone na poczet wymaganych 100 000. Zabronione jest zbieranie podpisów na terenie jednostek wojskowych, a także udzielanie wynagrodzenia pieniężnego za złożeniem podpisu pod zgłoszeniem kandydata.

Raz udzielonego poparcia dla kandydata stwierdzonego podpisem nie można wycofać.

Krok szósty - zgłoszenie kandydata

Jeżeli uda się zebrać wymagane 100 000 głosów poparcia, pełnomocnik komitetu wyborczego powinien osobiście dokonać zgłoszenia samego kandydata na Prezydenta RP w PKW. Takie zgłoszenie powinno również spełniać określone formalne wymogi i zawierać:

  • imiona, nazwisko, wiek i adres zgłaszanego kandydata wraz ze wskazaniem ewentualnej przynależności do partii politycznej
  • nazwę komitetu oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika
  • wykaz obywateli popierających zgłoszenie, zawierający czytelne wskazanie imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL obywatela, który udziela poparcia, składając na wykazie własnoręczny podpis; każda strona wykazu musi zawierać nazwę komitetu zgłaszającego kandydata oraz adnotację: „Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ............... [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach przypadających w ........... roku.”

Kandydata można zgłosić najpóźniej do 24:00 w 45 dniu przed dniem wyborów.

Krok siódmy - lista kandydatów

Po upływie tego terminu PKW sporządza w kolejności alfabetycznej listę kandydatów, a najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów podaje tę informację do wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie obwieszczeń. W ten sposób zostaje wyselekcjonowane grono kandydatów, spośród których Naród wybierze swojego przedstawiciela.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...