Druga tura wyborów prezydenckich
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 127 ust 4 Konstytucji RP na Prezydenta Rzeczpospolitej wybrany zostaje Kandyda, który otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.
REKLAMA
Zadaj pytanie na: Forum
Wybory prezydenckie 2010
W niedziele 20 czerwca 2010 r. nie mieliśmy do czynienia z takim przypadkiem. Żaden z kandydatów nie osiągnął wyniku ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów. Bronisław Komorowski, wygrał co prawda wybory, ale jego wynik to 41,5 proc.
Zobacz również: Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP
Druga tura wyborów prezydenckich
REKLAMA
W takiej sytuacji czeka nas druga tura wyborów. Postanowienia Konstytucji RP w tym zakresie są jednoznaczne. Zdanie drugie ustępu 4 art. 127 ustawy zasadniczej stanowi: Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Tak więc 4 lipca 2010 r. odbył pojedynek dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem wyborczym, a więc Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Ten ostatni uzyskał wynik 6,5 proc.
Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni.
Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który w ponownym głosowaniu otrzymał więcej głosów.
Wybory prezydenckie 2015
Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2015 roku. Czy również konieczne będzie organizowanie drugiej tury wyborów?
Polecamy serwis: Wybory prezydenckie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA