1) Głosowanie na podstawie wniosku o wpis na listę wyborców
Aby wziąć udział w głosowaniu, wyborcy, którzy stale zamieszkują za granicą, a także wyborcy stale mieszkający w Polsce, a przebywający czasowo za granicą powinni złożyć do właściwego konsula wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą.
Wniosek taki składa się ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Należy podać w nim dane osobowe. Konieczne jest podanie serii i numeru paszportu, a także miejsca i daty jego wydania. Jeśli jednak wyborca zamierza głosować w państwie, w którym dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy (np. w państwach strefy Schengen), wystarczy podanie serii i numeru dowodu osobistego.
Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą należy złożyć najpóźniej na trzy dni przed dniem wyborów. Osoby wpisane do spisu wyborców zagranicą przed pierwszą turą wyborów, będą również umieszczone w tym spisie w przypadku przeprowadzenia drugiej tury głosowania. W takim przypadku, aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, należy zwrócić się do konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
2) Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Osoby wpisane przez konsula do spisu wyborców prowadzonego przez placówkę konsularną, mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania we wszystkich obwodach wyborczych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć do konsula, który sporządził spis wyborów, w którym wyborca jest ujęty najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Obowiązują takie same zasady, jak w przypadku złożenia wniosku w kraju.
Zobacz: Dowód osobisty i aktualizacja danych
3) Głosowanie na polskich statkach morskich
Aby wziąć udział w glosowaniu, wyborca przebywający w dniu wyborów na polskim statku morskim, powinien złożyć do kapitana statku wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym na statku, chyba że posiada zaświadczenie o prawie do głosowania.
Możliwe jest również złożenie u kapitana statku wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowa. Obowiązują te same zasady, jak w przypadku uzyskiwania zaświadczenia od konsula.
RPO