Janusz Korwin- Mikke

fot. www.korwin-mikke.pl
Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Janusz Korwin- Mikke to bez wątpienia polityk nietuzinkowy. Ma bardzo oryginalne i radykalne poglądy. Jednak brakuje mu sukcesów politycznych.

Janusz Korwin- Mikke urodził się 27 października 1942 roku w Warszawie. W tym mieście kończy Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana (matura `59). Po czym rozpoczyna studia na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuje matematykę, prawo, filozofię, socjologię. W roku 1968 relegowany z uczelni za udział w demonstracjach studenckich. Tytuł magistra eksternistycznie uzyskuje w 1970 r.

Należał do Stronnictwa Demokratycznego (1962-1982).

Pod koniec lat 70. zakłada wydawnictwo drugiego obiegu tworzy również prywatne seminaria poświęcone zagadnieniom liberalizmu i konserwatyzmu.

Uczestniczy jako doradca w strajku w stoczni szczecińskiej w 1980r. Z terenu stoczni zostaje wyrzucony.

W stanie wojennym internowany na 3 miesiące. Po opuszczeniu więzienia na Białołęce zaczyna tworzyć Partię Liberałów „Prawica” a następnie Ruch polityki Realnej (przekształcony na Unię Polityki Realnej).

Z niewielka przerwą kierował Unią polityki Realnej do 2002 r. Z ramienia tej partii zasiadł w Sejmie I kadencji, gdzie wsławił się zgłoszeniem uchwały lustracyjnej. Więcej razy nie udało mu się dostać do parlamentu- próbował kilka razy do Sejmu, startował w wyborach uzupełniających do Senatu, ubiegał się również o miejsce w Parlamencie Europejskim.

Trzykrotnie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich (1995, 2000, 2005) uzyskując w nich znikome poparcie.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Ubiegał się również o funkcje prezydenta miasta Warszawy. Również bez powodzenia.

Obecnie przewodniczy partii Wolność i Praworządność. Z jej poparcia kandyduje po raz czwarty na urząd prezydenta. Został oficjalnie zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...