Kornel Morawiecki

fot. kornelmorawiecki-razem.pl/
Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji podziemnej działającej w latach 80.

Kornel Morawiecki urodził się 3 mają 1943 r. w Warszawie. Kornel Morawiecki jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył on Wydział Fizyki na tym Uniwersytecie w 1963 r. Następnie doktoryzował się na tej uczelni w 1970 roku. Następnie był zatrudniony na tej uczelni.

Od lat 60. angażuje się w działalność opozycyjną. Bierze udział w strajkach marcowych, następnie protestuje przeciwko interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji oraz przeciwko stłumieniu protestów na Wybrzeżu w 1970 r.

W 1980 r. uczestniczy w strajkach zorganizowanych we Wrocławiu.

Uczestniczył w I Zjeździe Solidarności jako przedstawiciel Dolnego Śląska. Z jego inicjatywy zostało stworzone „Posłanie do narodów związku Radzieckiego i krajów Europy Wschodniej”.

Cudem uniknął aresztowania w stanie wojennym. W tym czasie zajął się wydawaniem pism podziemnych.

W czerwcu 1982 r. założył „Solidarność Walczącą”. Organizację podziemną, która w swoim programie opowiadała się za niepodległością Polski, upadkiem komunizmu oraz zjednoczeniu Niemiec.

Aresztowany dopiero w 1987 r. W kwietniu 1988 r. zmuszony do opuszczenia Polski bez prawa powrotu.

Po 1989 r. tworzy Partię Wolności. Z ramienia tej partii próbuje dostać się do Sejmu. Niestety bez powodzenia. Chce kandydować w pierwszych wyborach prezydenckich, jednak nie udaje mu się zebrać wymaganej liczby podpisów.

Zobacz też: Kandydaci debatowali w TVP

W następnych latach staruje w wyborach do Senatu. Także bez powodzenia.

Odznaczony przez prezydenta Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Odmówił natomiast przyjęcia Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski, uważając, że jego organizacja zasługuje jedynie na Order Orła Białego.

Jest kandydatem w zbliżających się wyborach prezydenckich. Popiera go Solidarność Walcząca oraz Konfederacja Polski Niepodległej- Obóz Patriotyczny. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...