Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Andrzej Lepper jest politykiem kontrowersyjnym. Z prostego związkowca w przeciągu kilku lat stał się pierwszoplanową postacią polskiej polityki.

Urodził się 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie w Województwie Zachodniopomorskim. Ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie w 1974 r. Pracował jako robotnik w rolnictwie wspinając się na kolejne szczeble awansu. Od 1980 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Pod koniec lat 70. należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W politykę po raz kolejny angażuje się na początku lat 90. Zakłada wtedy związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona” a następnie partię Samoobrona RP. W tym czasie zasłynął licznymi protestami i barykadami dróg.

Miał kilka procesów karnych. W kilku z nich został nawet skazany ale nie odbył nigdy kary pozbawienia wolności.

Pierwszy raz wszedł do Sejmu w 2001 roku, chociaż wcześniej kilkukrotnie startował w wyborach parlamentarnych. W Sejmie IV kadencji sprawował przez krótki czas funkcję wicemarszałka izby.

Zasiadał również w Sejmie V kadencji. W tym też czasie pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. W wyniku podpisania koalicji PiS- Samoobrona- LPR został wicepremierem i ministrem rolnictwa.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. nie udało mu się zdobyć mandatu poselskiego.

Próbował swoich sił w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim jednak przegrał je z kandydatem PiS Stanisławem Zającem.

Obecnie jest kandydatem Samoobrony na urząd Prezydenta RP. Jego start w wyborach stanął jednak pod znakiem zapytania. Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła wpisania go na listę kandydatów. Andrzej Lepper od tej decyzji się odwołał. Jego odwołanei zostało pomyślenie rozpatrzone i może on się ubiegać o fotel prezydenta.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Polsce 20 czerwca 2010 r. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Zobacz też: Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...