Pierwsza debata: Jurek – Olechowski

Kandydaci na urząd Prezydenta RP Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) oraz Andrzej Olechowski (popierany przez Stronnictwo Demokratyczne) odbyli pierwszą debatę wyborczą.

W Krakowie w krakowskim klubie dziennikarzy "Pod Gruszką" obaj kandydaci na najważniejszy urząd w państwie zaprezentowali szerszej publiczności swój program wyborczy. Swoje pomysły na Polskę przedstawili w czterech blokach poświęconych: polityce zagranicznej, konstytucji i społeczeństwu oraz gospodarce.

Olechowski, akcentował, że Polska jest głęboko podzielona i Polska potrzebuje Prezydenta, który: - „Nie dzieli ich na złych i gorszych, niezależnie od tego, czy mu pasują, czy nie, czy pasują jego środowisku, czy nie. Każdy obywatel, niezależnie od poglądów, doświadczeń, od stylu życia, jaki wybrał, zasługuje na szacunek i wsparcie swojego prezydenta”.

Jurek również w ostrych słowach potępił obecną sytuację polityczną w kraju, oraz chciał aby: „nie wrócił nastrój nieustającego konfliktu między dwoma zwalczającymi się przedsiębiorstwami wyborczymi, które często potrafią się porozumieć, a nie potrafią współpracować wtedy, kiedy trzeba, tylko wyostrzają swoje stanowiska”.
W kwestii polityki zagranicznej Olechowski chciał, skupić się przede wszystkim na współpracy z sąsiadami, w tym szczególnie z Niemcami i Rosją.

Natomiast dla Jurka najważniejszy jest "bezpieczny świat dla niepodległej Polski i budowanie takiej współpracy międzynarodowej, która wzmacnia naszą pozycję międzynarodową”. Kandydat Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że do tego będzie dążył, jak wygra wybory. Dostrzegł on też istotną rolę Trójkąta Weimarskiego.
W kwestiach ustrojowych Marek Jurek opowiedział za zmianą konstytucji i wprowadzeniem wyborów większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Postulował ponadto wzmocnienia praw rodziny i sprawiedliwości podatkowej. Kandydat Prawicy Rzeczpospolitej Polskiej przyznał, że jest zwolennikiem wzmocnienia roli prezydenta w stylu V Republiki Francuskiej, tak aby prezydent dysponował prerogatywą rozwiązania parlamentu w sytuacji kryzysowej. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Andrzej Olechowski ocenił, że konstytucja nie potrzebuje zmian. Wymaga ona tylko ścisłej współpracy wszystkich znaczących sił politycznych i dążenia do kompromisu.

W bloku poświęconym gospodarce Jurek opowiedział się za walutą narodową, dzięki której - jego zdaniem – „Polska oparła się światowemu kryzysowi finansowemu. Jestem zdecydowanie za zachowaniem waluty narodowej w perspektywie najbliższych lat”.

Inną linię zaprezentował jego oponent, który opowiedział się jednoznacznie za euro. Przyznał jednocześnie, że możemy przyjąć wspólną walutą europejską nie prędzej, jak za 5 lat. Stwierdził, że: „albo Polacy będą płynąć na małej łódeczce, jaką jest złoty, albo na wielkim statku euro po wzburzonych wodach rynków finansowych”. 

Zobacz też: Pozwy

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...