Powszechne głosowanie korespondencyjne

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Powszechne głosowanie korespondencyjne/ Fot. Fotolia
Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Głosowanie korespondencyjne definiowane jest jako możliwość wzięcia udziału w wyborach bez konieczności osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym.

Zadaj pytanie na Forum

Dotychczasowy stan prawny

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym, tj. z ustawą z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.) uprawnienie do głosowania korespondencyjnego przysługiwało tylko dwóm kategoriom wyborców, mianowicie osobom niepełnosprawnym oraz tym, które w czasie wyborów przebywają za granicą.

Głosowanie korespondencyjne było więc ustawowo przyznanym ułatwieniem w udziale w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych. Powyższe ograniczenia oraz znikoma świadomość społeczna dotycząca tej możliwości oddania głosu, spowodowały, że mechanizm ten nie cieszył się popularnością.

Zobacz również: Głosowanie korespondencyjne - na czym polega?

Powszechne głosowanie korespondencyjne 2015

Zgodnie z projektem zaproponowanym przez posłów PO głosowanie korespondencyjne ma być możliwością dostępna dla wszystkich wyborców. Stanowi ono bowiem gwarancję powszechności prawa wyborczego. Zdaniem pomysłodawców liczba osób głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać w każdych kolejnych wyborach.

Powszechne głosowanie korespondencyjne obejmie więc wybory parlamentarne, prezydenckie oraz te do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy powszechne głosowanie wyborcze znajdzie praktyczne zastosowanie w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Wprowadzenie powszechnego głosowania korespondencyjnego jest mechanizmem, który ma w pozytywny sposób wpłynąć na systematycznie spadającą frekwencję wyborczą. To na Państwowej Komisji Wyborczej, jako organie odpowiedzialnym za organizację wyborów, ciąży obowiązek odpowiedniego poinformowania wyborców o nowo istniejącej możliwości głosowania.

Procedura powszechnego głosowania korespondencyjnego

Osoba, która zechce oddać głos w wyborach drogą korespondencyjną będzie miała obowiązek zgłoszenia tego zamiaru urzędowi gminy. Tam też można będzie odebrać pakiet wyborczy. Istnieje również możliwość, by został on dostarczony bezpośrednio do domu wyborcy. Wypełniona karta do głosowania zostanie przekazana, za pośrednictwem urzędu gminy, do odpowiedniej komisji wyborczej.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Nowelizacja przewiduje także dalej idące ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Wydłużeniu ulegnie termin, w jakim będą oni mogli składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców w lokalu przystosowanym dla potrzeb niepełnosprawnych. W 2014 roku powinny tego dokonać do 14 dni przed dniem wyborów, po zmianach – do 5 dni przed dniem wyborów. Wyborca niepełnosprawny nie będzie musiał składać wniosku dotyczącego głosowania za pomocą nakładki braillowskiej. Nakładki te będą bowiem dostępne „od ręki” w każdym lokalu wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne to popularna alternatywa dla tradycyjnej formy oddania głosu w wielu krajach europejskich. Korespondencyjnie głosują m.in.: Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...