Jak głosują osoby niepełnosprawne?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks wyborczy określa zasady, według których zostanie przeprowadzone głosowanie, także głosowanie osób niepełnosprawnych. Każda osoba niepełnosprawna ma zagwarantowane prawo do udziału w wyborach oraz prawo do uzyskania informacji o nich.
REKLAMA
Zadaj pytanie na: Forum
Informacje
Osoba niepełnosprawna powinna zostać poinformowana w drodze telefonicznej, mailowej bądź przez wyznaczonego urzędnika o okręgu wyborczym, lokalu wyborczym, terminie i godzinie wyborów, warunkach głosowania, itp. Także wyniki głosowania powinny być ogłoszone w sposób umożliwiający niepełnosprawnym zapoznanie się z nimi.
Zobacz również: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?
Pełnomocnik
Osoba niepełnosprawna (posiadająca orzeczenie o znacznym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności) a także osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 75 lat może wziąć udział w głosowaniu przez pełnomocnika. Wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa do głosowania wnosi się do wójta gminy najpóźniej 10 dni przed wyborami. Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć, najpóźniej na dwa dni przed wyborami. Funkcje pełnomocnika może pełnić wyborca wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie.
Można być pełnomocnikiem dwóch osób jednocześnie – np. matki i ojca.
Głosowanie korespondencyjne
Chęć udziału w głosowaniu w drodze korespondencyjnej należy zgłosić. Można tego dokonać w dowolnej formie: ustnie, pisemnie, telefonicznie. Osoby te zagłosują we własnym domu, na dostarczonej karcie. Pakiet wyborczy wyborca otrzyma maksymalnie na siedem dni przed wyborami. Pakiet zawiera: kopertę zwrotną, kartę lub karty do głosowania, kopertę na kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a.
Jest to nowa możliwość, która została wprowadzona Kodeksem wyborczym.
Głosowanie korespondencyjne dotyczy osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności. Nie obejmuje to osób niepełnosprawnych głosujących w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczych.
Nie można brać udziału w wyborach jednocześnie korespondencyjnie i przez pełnomocnika.
Podstawa prawna:
Ustawa z 2 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy.
Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat