Czy można głosować poza terytorium kraju?
REKLAMA
REKLAMA
Czynne prawo wyborcze
Prawo wybierania do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej przysługuje osobie, która:
REKLAMA
- jest obywatelem RP,
- ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania),
- nie została pozbawiona praw publicznych (prawomocnym orzeczeniem sądu),
- nie została ubezwłasnowolniona (prawomocnym wyrokiem sądu),
- nie została pozbawiona praw wyborczych (prawomocnym orzeczeniem TK).
Zobacz też: Termin wyborów parlamentarnych 2015
Spis wyborców
Każdy wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Za granicą spis ten jest sporządzany przez konsula, natomiast na statku przez kapitana statku.
Zadaj pytanie na: Forum
Głosowanie za granicą
Dotyczy osób stale zamieszkałych za granicą lub osób stale zamieszkałych w Polsce, ale czasowo przebywających za granicą. Następuje na wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą, złożony u konsula. Forma zgłoszenia nie odgrywa roli (może być ustna, pisemna bądź telefoniczna).
Wniosek powinien zawierać:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
- adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce ujęcia w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
- numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.
Zgłoszenie takie powinno być złożone najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem wyborów.
Zobacz serwis: Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?
Obwody głosowania
Obwody głosowania za granicą są tworzone przez Ministra Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia. Są dostępne w polskich placówkach konsularnych, delegaturach oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Obwody głosowania na polskich statkach morskich tworzy Minister Infrastruktury w formie rozporządzenia. Ich wykaz można uzyskać w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie PKW.
Glosowanie korespondencyjne
Dotyczy tego samego kręgu osób, co głosowanie za granicą. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić u konsula, w dowolnej formie. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie te dane, co zgłoszenie w sprawie wpisania do spisu wyborców. Należy je jednak złożyć najpóźniej w piętnastym dniu przed rozpoczęciem wyborów.
Zobacz też: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Dotyczy wyborców stale zamieszkałych w kraju, ale zamierzających głosować za granicą. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w każdym obwodzie za granicą, w kraju, a także na polskim statku morskim. Wniosek o to zaświadczenie należy złożyć w dowolnej formie, w urzędzie gminy najpóźniej 2 dni przed rozpoczęciem wyborów .
Warto zwrócić uwagę, aby nie zgubić zaświadczenia o prawie do głosowania. Nie ma bowiem możliwości uzyskania kolejnego zaświadczenia.
Głosowanie na polskich statkach morskich
Dotyczy osób, które w dniu wyborów przebywają na polskim statku morskim. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców, do kapitana statku (chyba, że osoba posiada zaświadczenie o prawie do głosowania). Wniosek powinien zawierać:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL lub numer ważnego polskiego paszportu
- adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju lub adres zamieszkania wyborcy za granicą (odniesieniu do obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą).
Składa się go najpóźniej na 3 dni przed wyborami.
Warto pamiętać
Warto, więc zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności i terminów, by móc spełnić obywatelski obowiązek, jakim jest udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2015
Podstawa prawna
- Kodeks wyborczy - ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r.,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat