Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Kto może zagłosować przez pełnomocnika?
Zgodnie z treścią art. 54 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach.
REKLAMA
Zadaj pytanie na: Forum
O tym, jak należy rozumieć znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności stanowi ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776). Są to osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej (gdzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 30-40%):
- wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji (znaczny stopień niepełnosprawności);
- wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych (umiarkowany stopień niepełnosprawności).
Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie jest możliwe w specjalnie utworzonych obwodach głosowania w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, w domu studenckim prowadzonym przez uczelnie oraz w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.
Zobacz również: Wybory parlamentarne 2015
Jak zagłosować przez pełnomocnika?
Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co mocodawca. Nie można udzielić pełnomocnictwa:
- osobie wchodzącej w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania mocodawcy (tej, gdzie głosowałaby osoba udzielająca pełnomocnictwa);
- kandydatowi w danych wyborach.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy. Akt pełnomocnictwa sporządza się na wniosek wyborcy, który należy wnieść do wójta, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.
Wniosek powinien zawierać następujące dane (zarówno wyborcy, jak i pełnomocnika):
- imię i nazwisko,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer PESEL;
- adres zamieszkania.
Ponadto, pełnomocnictwo powinno zawierać wyraźnie oznaczenie wyborów, których dotyczy.
Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.
Należy pamiętać, że wyborca może cofnąć udzielone pełnomocnictwo do głosowania, ale nie może nastąpić to później niż na 2 dni przed dniem wyborów.
Zobacz również serwis: Wybory
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat