REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Platfoma wygrywa, ale większości konstytucyjnej nie ma

Redakcja
Wygrana Platformy w wyborach parlamentarnych Fot. Fotolia
Wygrana Platformy w wyborach parlamentarnych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu rządząca koalicja utworzy ponowny rząd. Wedle ostatecznych wyników Platforma i PSL będą miały większość Sejmową. W Senacie dominacja PO.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Wedle obliczeń Platforma Obywatelska uzyskała ponad 39 proc. głosów. Największa opozycyjna partia – Prawo i Sprawiedliwość, pozostanie największą opozycyjną partią. Głosowań na nią prawie 30 proc. wyborców.

REKLAMA

Rozczarowująca jest frekwencja. Do urn poszło zaledwie 48,92 proc. wyborców. Z ponad 30,7 mln uprawnionych do głosowania Polaków, wyboru dokonało zaledwie niewiele ponad 15 mln.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2011

Zwycięstwo Palikota, porażka SLD

REKLAMA

Największą sensacją wyborczą jest trzecie miejsce Ruchu Palikota, na który głosowało 10,01 proc. wyborców, co daje trzecie miejsce. Ugrupowanie byłego posła PO wprowadzi do Sejmu 40 posłów. Wśród nich będzie aktywista gejowski Robert Biedroń. Do rangi symbolu urastają wyniki wyborów z Krakowa, gdzie „jedynka” Ruchu Palikota, transseksualistka Anna Grodzka uzyskała mandat, pozostawiając na pokonanym polu rzecznika SLD Tomasza Kalitę, który pozostanie poza Sejmem.

Wyniki wyborów nie pozostawiają złudzeń, iż największym przegranym jest właśnie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia, która jeszcze 10 lat temu była bliska samodzielnej większości, teraz utworzy najmniejszy klub sejmowy, wprowadzając do parlamentu jedynie 27 posłów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koalicja bez zmian

Rozkład mandatów każe przypuszczać, iż dotychczasowa koalicja zostanie utrzymana. Platforma wprowadzi do Sejmu 206 posłów, co przy 28 mandatach PSL daje łącznie 234 miejsca, o trzy więcej niż wymaga tego sejmowa większość.

W Senacie prawie absolutną dominację uzyskała Platforma, zdobywając 63 mandaty. Prawo i Sprawiedliwość obsadzi 31 miejsc, zaś PSL będzie miało 2 senatorów. 4 miejsca obsadzą kandydaci niezależni, wśród nich m.in. Kazimierz Kutz oraz Marek Borowski. Zabraknie m.in. Zbigniewa Romaszewskiego (PIS).

Zmiana Konstytucji tylko z PIS

158 mandatów sejmowych Prawa i Sprawiedliwości daje partii Jarosława Kaczyńskiego pewność, iż wszelkie zmiany Konstytucji będą wymagały jej akceptacji. Bez głosów jej posłów nie będzie bowiem większości konstytucyjnej.

Oznacza to, że chociażby wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu będzie wymagało akceptacji PIS.

Zobacz serwis: Konstytucja RP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA