Jak będziemy wybierać senatorów?
REKLAMA
REKLAMA
Jednomandatowe okręgi wyborcze
W zbliżających się wyborach parlamentarnych, senatorów będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych. Okręg wyborczy obejmuje część obszaru województwa. W przypadku miasta na prawach powiatu liczącego ponad pół miliona mieszkańców, może zostać ono podzielone na dwa lub więcej okręgów wyborczych.
REKLAMA
Jak dotąd, senatorów wybieraliśmy w okręgach wielomandatowych, których było mniej niż obecnie. Z każdego okręgu do Senatu wchodziło 2-4 kandydatów.
Teraz, będziemy mogli zagłosować tylko na jedno nazwisko. Do Senatu wejdzie ten kandydat, który w danym okręgu zbierze najwięcej głosów.
Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych 2011
Okręgów będzie tyle, ile jest miejsc w Senacie, czyli 100. Do Senatu trafi więc po jednym kandydacie z każdego okręgu wyborczego.
Zgłaszanie kandydatów na senatorów
Senatorów zgłasza komitet wyborczy kandydata. W okręgu wyborczym komitet może zgłosić tylko jednego senatora.
Dana osoba może kandydować do Senatu tylko w jednym okręgu wyborczym, w ramach zgłoszenia przez jeden komitet wyborczy.
Aby zgłoszenie kandydata było prawidłowe, powinno być poparte podpisami co najmniej 2000 wyborców. Jest to zmiana w odniesieniu do wyborów w ubiegłych latach – wymagana liczba podpisów wynosiła 3 tysiące.
Warto pamiętać, że jako wyborcy możemy udzielić poparcia nie tylko jednemu kandydatowi na senatora, jednak tylko temu, który będzie startował w wyborach w okręgu, w którym mamy stałe miejsce zamieszkania.
Parytety
Ważną zmianą, którą wprowadził Kodeks wyborczy są również parytety wyborcze. Aby w tegorocznych wyborach do Sejmu zarejestrować listę wyborczą, musi znaleźć się na niej co najmniej 35% kobiet i nie mniej niż 35% mężczyzn. Jednym słowem, żadna lista wyborcza nie może być zdominowana tylko przez jedną płeć.
Jak będziemy głosować?
Wyborca zagłosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie głosowanie znak „X” obok jego nazwiska. W każdym okręgu będzie pewna liczba kandydatów, z których wybieramy tylko jednego.
Zobacz również: Wybory parlamentarne 2011
Jeżeli zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat w danym okręgu, wówczas trzeba będzie postawić przy jego nazwisku znak „X” albo przy słowie „TAK”, jeżeli głosujemy na tego kandydata, albo „NIE”, jeżeli chcemy oddać ważny głos przeciwko wyborowi kandydata.
Jeżeli postawimy znak „X” przy więcej niż jednym nazwisku albo przy żadnym, taki głos zostanie uznany za nieważny.
Wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej oraz podaje je do publicznej wiadomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat