Co to jest orzeczenie w trybie wyborczym?
REKLAMA
REKLAMA
Tryb wyborczy
REKLAMA
Zobacz produkt: Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Kwestię tą reguluje art.111 Kodeksu wyborczego (który wszedł w życie 1 sierpnia 2011 roku). Zgodnie z jego treścią, jeżeli rozpowszechniane materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia:
- zakazu rozpowszechniania takich informacji;
- przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje;
- nakazania sprostowania takich informacji;
- nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;
- nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone;
- nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zobacz również: Wybory parlamentarne 2011
W niedawno rozstrzygniętej sprawie, PO pozwało PiS, twierdząc, iż mówiło nieprawdę na swojej konferencji prasowej, na której to, PiS stwierdziło, że wiele inwestycji, pod których wykonawstwem podpisuje się Platforma, zostało zaplanowanych lub zrealizowanych przez PiS za ich rządów bądź przez samorządy. Platforma z tym twierdzeniem się nie zgodziła i pozwała PiS do sądu w trybie wyborczym.
Orzeczenie
To, co charakteryzuje tryb wyborczy to także szybkość postępowania. Wniosek złożony przez uprawnioną osobę sąd okręgowy rozpoznaje w ciągu 24 godzin w trybie nieprocesowym. Postępowanie może toczyć się także w razie usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy czy uczestnika postępowania, jeżeli o terminie rozprawy zostali prawidłowo zawiadomieni.
Zobacz również: Jak przebiegają wybory do Sejmu?
Na postanowienie kończące sprawę przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje ją w ciągu 24 godzin. Od tego postanowienia nie przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Oznacza to, że od chwili złożenia wniosku do wykonania postanowienia może minąć maksymalnie 72 godziny.
Sprostowanie i przeprosiny
Jeżeli sąd nakaże sprostowanie nieprawdziwych informacji podawanych przez pozwanego (publikację odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste czy przeproszenie osoby), ich publikacja powinna nastąpić najpóźniej w ciągu 48 godzin (na koszt zobowiązanego). Sąd wskaże w orzeczeniu prasę, w której taka publikacja ma nastąpić oraz jej termin.
W sprawie PO-PiS, sąd orzekł, że Prawo i Sprawiedliwość mają opublikować sprostowanie na antenie TVN24 oraz wpłacić 10 tysięcy złotych na hospicjum w Krakowie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat