Jak przebiegają wybory do Sejmu?
REKLAMA
REKLAMA
Wybory do Sejmu
REKLAMA
Wybory zarządza się w drodze postanowienia, nie późnej niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Termin wyborów powinien być dniem wolnym od pracy, przypadającym ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.
4 lipca 2011 roku, Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów do Sejmu i Senatu. Odbędą się 9 października 2011 roku.
Choć Kodeks wyborczy przewiduje możliwość zorganizowania wyborów dwudniowych i nad takim rozwiązaniem, w najbliższych wyborach, zastanawiali się posłowie i senatorowie, to ostateczna decyzja należała do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który postanowił, że wybory parlamentarne 2011 będą jednodniowe.
Przebieg wyborów
Generalną zasadą jest, że wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
W pierwszej kolejności, osoba spełniająca warunki, by zostać posłem musi zostać wpisana na listę kandydatów. Prawo zgłaszania kandydatów na posłów przysługuje:
1) komitetowi wyborczemu partii politycznej;
2) koalicyjnemu komitetowi wyborczemu;
3) komitetowi wyborczemu wyborców.
Zobacz również: Jak zgłasza się kandydatów na posłów?
Komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym tylko jedną listę kandydatów na posłów.
Aby wszystko przebiegało prawidłowo, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, jedna osoba może startować albo w wyborach do Sejmu albo w wyborach do Senatu. Po drugie, kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednej listy kandydatów.
Krótko mówiąc:
1) kandydat na posła nie może startować w wyborach do Senatu,
2) jeżeli startuje z listy partii X, to nie może już startować z listy partii Y;
3) jeśli startuje w wyborach w Łodzi, to nie może znaleźć się na liście kandydatów w Rzeszowie.
W danym okręgu wybiera się określoną liczbę posłów. Komitet wyborczy zgłasza listę kandydatów do okręgowej komisji wyborczej najpóźniej do 24.00 w 40 dniu przed dniem wyborów.
W dniu wyborów, wyborca otrzyma od członków komisji wyborczej karty do głosowania, na której wybiera posłów i senatorów, którzy zostali wpisani na listę w jego okręgu wyborczym. Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów (tj. na jedną ze startujących w wyborach partii), stawiając znak „x” obok nazwiska jednego z kandydatów, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011
Co do zasady, powinniśmy głosować w miejscu naszego zameldowania. Możliwe jest jednak złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców w innym miejscu.
Po zakończeniu wyborów, ustala się ich wynik poprzez obliczenie liczby głosów ważnie i nieważnie oddanych, biorąc pod uwagę ogólną liczbę wyborców, która wzięła i powinna wziąć udział w wyborach (frekwencja wyborcza).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat