Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks wyborczy
REKLAMA
Kodeks wyborczy określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania wyborów i warunków ich ważności. Obejmuje wybory:
1) do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
3) do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;
5) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zobacz również: Termin wyborów parlamentarnych 2011
Zgodnie z art. 4 tegoż kodeksu, wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy. Organ zarządzający wybory (w przypadku wyborów parlamentarnych – Prezydent Polski) może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu 2 dni. Wówczas, termin głosowania określa się na dzień wolny od pracy oraz dzień go poprzedzający (czyli sobota i niedziela).
4 lipca 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że wybory parlamentarne 2011 będą jednodniowe.
Przeprowadzenie wyborów dwudniowych
Jeżeli prezydent Bronisław Komorowski zarządziłby dwudniowe wybory parlamentarne, wówczas głosowanie odbywałoby się pierwszego i drugiego dnia bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00. Przerwa nastąpiłaby od godziny 21.00 pierwszego dnia do 7.00 dnia drugiego.
Jeżeli głosowanie byłoby przeprowadzane w ciągu dwóch dni, obwodowa komisja wyborcza po zakończeniu głosowania w pierwszym dniu:
1. zapieczętowuje otwór urny;
2. ustala protokolarnie liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, liczbę osób uprawnionych do głosowania oraz liczbę wydanych kart.
Po dokonaniu tych czynności obwodowa komisja wyborcza umieszcza w opieczętowanych pakietach karty niewykorzystane i spis wyborców, które pozostają w lokalu komisji wraz z urną.
Lokal komisji zostaje następnie zamknięty, a wejście do lokalu opieczętowane.
Przed rozpoczęciem głosowania w drugim dniu, obwodowa komisja wyborcza stwierdza, czy wszystkie pieczęcie są nienaruszone.
Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011
Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, Kazimierz Czaplicki podał, że jeżeli wybory parlamentarne 2011 trwałyby jeden dzień, koszty wyniosłyby budżet państwa 98,5 mln złotych. Jeżeli zostaną zarządzone wybory dwudniowe – 144,7 mln złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat