Audycje wyborcze
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej oraz zarządów publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych określi:
1. czas przeznaczony na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych w każdym z programów ogólnokrajowych i regionalnych;
2. ramowy podział czasu rozpowszechniania audycji wyborczych (w okresie od 15 dnia przed głosowaniem do zakończenia kampanii wyborczej);
3. tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji wyborczych;
4. zakres rejestracji oraz sposób przygotowania i emisji audycji wyborczych;
5. sposób rozpowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych.
Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i w telewizji
Skarga komitetu wyborczego
Każdy komitet wyborczy, który zarejestrował kandydata na wójta ma prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych.
Podział czasu antenowego między komitety wyborcze jest dokonywany proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych kandydatów na danym obszarze. Czas w programie regionalnym dzieli się równo między wszystkie komitety wyborcze.
Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego, właściwego ze względu na siedzibę oddziału Telewizji Polskiej lub Polskiego Radia. Skargę należy wnieść w ciągu 48 godzin od dokonania ustalenia. Sprawa będzie rozpatrywana przez komisarza wyborczego niezwłocznie.
Przychody komitetu
Kodeks Wyborczy nakłada na komitet wyborczy obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów. Sprawozdanie zawierać ma informacje o przychodach komitetu, jego wydatkach i zobowiązaniach finansowych, w tym także o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. W nowelizacji kodeksu wyborczego, nad którą aktualnie pracuje Sejm, zostało określone, że wzór takiego sprawozdania ma określić minister właściwy do spraw finansów.
Zobacz również serwis: Wybory
Okręgi wyborcze
Trwają również pracę nad innym projektem – nowelizującym Ordynację Wyborczą i kodeks wyborczy. W projekcie zawarte zostały propozycje zmian w wykazie okręgów wyborczych. Zmiany tłumaczone są zmianą liczby mieszkańców.