Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach
REKLAMA
REKLAMA
- Transport do lokalu wyborczego
- Głosowanie korespondencyjne
- Głosowanie przez pełnomocnika
- Zmiana miejsca głosowania
- Najważniejsze prawa
Transport do lokalu wyborczego
27 maja 2024 r. upływa termin zgłoszenia wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta zamiaru skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego w gminie, w której nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy. Do 7 czerwca 2024 r. można z kolei wycofać takie zgłoszenie.
REKLAMA
Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 6 czerwca 2024 r. należy poinformować tych wyborców o godzinie transportu w dniu głosowania.
Głosowanie korespondencyjne
Termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa 27 maja 2024 r.. Formalności tych można dopełnić w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego.
Głosowanie przez pełnomocnika
Termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa w dniu 31 maja 2024 r. Wniosek składa się w godzinach pracy urzędu gminy. Ewentualne oświadczenie o cofnięciu pełnomocnictwa wyborca składa do 7 czerwca 2024 r. Po upływie tego terminu oświadczenie można złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, jednak pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.
Zmiana miejsca głosowania
6 czerwca 2024 r. upływa termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosku o zmianę miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że o dotrzymaniu terminu złożenia wskazanych wyżej wniosków i oświadczeń decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data stempla pocztowego.
Najważniejsze prawa
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może głosować korespondencyjnie. Uprawnienie to przysługuje również wyborcy, który w dniu głosowania kończy 60 lat.
REKLAMA
Podobnie jest w przypadku głosowania przez pełnomocnika. Taka forma nie jest jednak możliwa w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, w domu studenckim, a także w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich. Głosowanie przez pełnomocnika jest wyłączone również w przypadku zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Należy pamiętać, iż osoby starsze i niepełnosprawne mają prawo do uzyskania informacji m.in. o warunkach transportu, formach głosowania czy terminie wyborów. Informacje te można uzyskać w urzędzie gminy.
Ponadto, niezbędne informacje zamieszcza na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza,
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 2408);
Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 marca 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. z 2024 r., poz. 344).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat