REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?
Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!
rozwiń >

Kto może głosować w eurowyborach?

Prawo wybierania posłów do europarlamentu ma obywatel polski, który:

REKLAMA

  1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
  2. nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  3. nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
  4. nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Urzędy gmin sporządzają spisy wyborców. W spisie sporządzanym dla stałego obwodu głosowania jest ujęty wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze danej gminy. Znajdzie się tu również wyborca ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Dotyczy to też wyborcy nigdzie niezamieszkałego stale przebywającego na obszarze danej gminy, który na własny wniosek został ujęty w CRW w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy.

Jak głosować do europarlamentu poza miejscem zamieszkania?

Co zatem zrobić, jeśli chcemy zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania?

W sytuacji, gdy zamierzamy zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, możemy zawnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Ważne

Należy jednak pamiętać o terminie. Wniosek o wydanie zaświadczenie można złożyć jeszcze w urzędzie gminy (dowolnie wybranym) do 6 czerwca 2024 r. 

Wyborca, któremu wydano takie zaświadczenie, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania”- podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza w swoim komunikacie.

Istnieje też możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to m.in. wyborców czasowo przebywających poza miejscem zameldowania na pobyt stały, w tym wyborców zameldowanych na pobyt czasowy. Wniosek o zmianę miejsca głosowania składa się od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r.:

  • w tradycyjnej papierowej formie do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów lub 
  • w postaci elektronicznej na stronie internetowej gov.pl.

Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Glosowanie w szpitalu, zakładzie karnym, domu pomocy społecznej, akademiku

Co z osobami, które w dniu wyborów, będą przebywały w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych? Otóż zostaną oni ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli zagłosować w tych obwodach.

Jeżeli taki wyborca przybędzie do jednej z wyżej wymienionych jednostek przed dniem wyborów i nie będzie go w spisie wyborców, to zostanie do niego dopisany przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.

Jak głosuje w kraju wyborca zamieszkały za granicą?

REKLAMA

Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

Istnieje też możliwość głosowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosują osoby niepełnosprawne?

Przepisy przewidują szereg udogodnień dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Jest to m.in. prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego, prawo do głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, oddania głosu w lokalu wyborczym przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych itp. W przypadku takich osób warto jednak pamiętać o terminach. 

Przykład

Przykładowo tylko do 27 maja 2024 r. można zgłosić zamiar skorzystania z z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego.

Pamiętajmy, iż wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w danej gminie, ma prawo do uzyskiwania informacji m.in. o warunkach i formach głosowania. Na wniosek takiego wyborcy informacje te przekazuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta telefonicznie lub w materiałach informacyjnych.

Co warto wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.?

  • Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 r. w godz. 7:00-21:00;
  • Wyborcy wybiorą 53 posłów do Parlamentu Europejskiego;
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym;
  • Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego karta do głosowania może w razie potrzeby składać się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek. Jak informuje PKW, w wyborach tegorocznych otrzymamy jedną kartę;
  • Znak „x”, który jest kluczowy dla oddania ważnego głosu oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA