REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?
Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!
rozwiń >

Kto może głosować w eurowyborach?

Prawo wybierania posłów do europarlamentu ma obywatel polski, który:

REKLAMA

  1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
  2. nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  3. nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
  4. nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Urzędy gmin sporządzają spisy wyborców. W spisie sporządzanym dla stałego obwodu głosowania jest ujęty wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze danej gminy. Znajdzie się tu również wyborca ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Dotyczy to też wyborcy nigdzie niezamieszkałego stale przebywającego na obszarze danej gminy, który na własny wniosek został ujęty w CRW w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy.

Jak głosować do europarlamentu poza miejscem zamieszkania?

Co zatem zrobić, jeśli chcemy zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania?

W sytuacji, gdy zamierzamy zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, możemy zawnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Ważne

Należy jednak pamiętać o terminie. Wniosek o wydanie zaświadczenie można złożyć jeszcze w urzędzie gminy (dowolnie wybranym) do 6 czerwca 2024 r. 

Wyborca, któremu wydano takie zaświadczenie, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania”- podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza w swoim komunikacie.

Istnieje też możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to m.in. wyborców czasowo przebywających poza miejscem zameldowania na pobyt stały, w tym wyborców zameldowanych na pobyt czasowy. Wniosek o zmianę miejsca głosowania składa się od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r.:

  • w tradycyjnej papierowej formie do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów lub 
  • w postaci elektronicznej na stronie internetowej gov.pl.

Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Glosowanie w szpitalu, zakładzie karnym, domu pomocy społecznej, akademiku

Co z osobami, które w dniu wyborów, będą przebywały w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych? Otóż zostaną oni ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli zagłosować w tych obwodach.

Jeżeli taki wyborca przybędzie do jednej z wyżej wymienionych jednostek przed dniem wyborów i nie będzie go w spisie wyborców, to zostanie do niego dopisany przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.

Jak głosuje w kraju wyborca zamieszkały za granicą?

REKLAMA

Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

Istnieje też możliwość głosowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosują osoby niepełnosprawne?

Przepisy przewidują szereg udogodnień dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Jest to m.in. prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego, prawo do głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, oddania głosu w lokalu wyborczym przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych itp. W przypadku takich osób warto jednak pamiętać o terminach. 

Przykład

Przykładowo tylko do 27 maja 2024 r. można zgłosić zamiar skorzystania z z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego.

Pamiętajmy, iż wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w danej gminie, ma prawo do uzyskiwania informacji m.in. o warunkach i formach głosowania. Na wniosek takiego wyborcy informacje te przekazuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta telefonicznie lub w materiałach informacyjnych.

Co warto wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.?

  • Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 r. w godz. 7:00-21:00;
  • Wyborcy wybiorą 53 posłów do Parlamentu Europejskiego;
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym;
  • Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego karta do głosowania może w razie potrzeby składać się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek. Jak informuje PKW, w wyborach tegorocznych otrzymamy jedną kartę;
  • Znak „x”, który jest kluczowy dla oddania ważnego głosu oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

REKLAMA

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA