Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy odbędą się wybory?
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r.
REKLAMA
Kto może głosować?
Głosować mogą obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat. Czynne prawo wyborcze przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Gdzie odbywa się głosowanie?
Swój głos oddajemy w obwodowej komisji wyborczej w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani.
Aby ułatwić wyborcom odnalezienie swojej komisji wyborczej Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie wyszukiwarkę:
https://wybory.gov.pl/pe2019/pl/organy_wyborcze/obwodowe/pl
Jak głosować poza miejscem zameldowania?
Osoby, które chciałyby zagłosować poza miejscem swojego zameldowania mogą dopisać się do spisu wyborców bądź postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania powinien zostać złożony do 21 maja 2019 r.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje urząd gminy, który sporządził spis wyborców. Przed sporządzeniem spisu zaświadczenie takie wydaje się na podstawie rejestru wyborców.
Czy należy głosować osobiście?
Co do zasady głosujemy osobiście.
Wyborcy niepełnosprawni (posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) mogą oddać swój głos przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Z prawa do głosowania przez pełnomocnika mogą również skorzystać wyborcy, którzy w dniu głosowania ukończą 75 lat.
W jakich godzinach odbywa się głosowanie?
Głosowanie odbywa się w lokalu wyborczym bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Należy mieć przy sobie dokument umożliwiający stwierdzenie tożsamości, który okazujemy obwodowej komisji wyborczej.
Jak wygląd karta do głosowania?
Karta do głosowania może mieć formę jednej kartki (płachty) lub książeczki. Druga z form będzie miała zastosowanie w sytuacjach, gdy w okręgu wyborczym zarejestrowano więcej niż 20 list kandydatów lub w okręgu wyborczym zarejestrowano kandydata, którego nazwisko i imię (imiona) zawierają łącznie więcej niż 46 znaków drukarskich, wliczając spacje.
Otrzymanie karty do głosowania potwierdzamy podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców.
Po otrzymaniu karty udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym, zapewniającego tajność głosowania.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym tajność głosowania zapewnia się w szczególności przez przygotowanie w lokalu wyborczym odpowiedniej liczby łatwo dostępnych miejsc umożliwiających każdemu wyborcy nieskrępowane zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób niewidoczny dla innych osób.
Jak oddać ważny głos?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.
Znak „X” tworzą co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Głos będzie nieważny, jeżeli:
- znak „X” zostanie postawiony w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście:
- znak „X” nie zostanie postawiony w żadnej kratce.
Dopiski na karcie głosowania nie wpływają na ważność głosu, nawet jeśli znajdują się w kratce.
Po oddaniu głosu należy wrzucić do urny kartę do głosowania w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 684);
REKLAMA
Uchwała Nr 10/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla obwodów głosowania utworzonych w kraju;
Uchwała Nr 19/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 marca 2019 r. w sprawie wzoru informacji o terminie wyborów, godzinach głosowania, sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych lub przez pełnomocnika(informacji o wyborach)w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych nadzień 26 maja 2019 r.
Polecamy serwis: Wybory do Parlamentu Europejskiego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat