Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - kto może głosować?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może głosować?
Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim może głosować, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Prawa wybierania nie ma osoba:
1) pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
2) pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
3) ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jeżeli jesteśmy zameldowani na obszarze danej gminy na pobyt stały, to z urzędu zostajemy wpisani do rejestru wyborców. Dlatego, aby zagłosować osobiście na terenie swojej gminy, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych dodatkowych formalności. Osoby chcące zagłosować w innym miejscu niż to, w którym są zameldowane, powinny uzyskać wpis do rejestru wyborców w odpowiednim urzędzie gminy. Warto pamiętać o tym, iż organ gminy ma 3 dni na rozpatrzenie takiego wniosku.
Można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców
Na stałe mieszkam za granicą. Czy w dniu wyborów będę mogła zagłosować w Polsce?
Tak, w dniu głosowania do spisu wyborców można dopisać również obywatela polskiego stale zamieszkującego za granicą, a głosującego w kraju na podstawie ważnego polskiego paszportu, jeżeli udokumentuje, iż stale zamieszkuje za granicą. W takim przypadku komisja odnotowuje numer paszportu oraz miejsce i datę jego wydania w rubryce spisu „uwagi” oraz umieszcza w paszporcie na ostatniej wolnej stronie przeznaczonej na adnotacje wizowe odcisk swojej pieczęci i wpisuje datę głosowania
Czy głos w naszym imieniu może oddać pełnomocnik?
REKLAMA
W wyborach do Parlamentu Europejskiego istnieje możliwość głosowania przez pełnomocnika. Skorzystać z niej mogą osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat.
Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Wyborcom niepełnosprawnym przysługuje również prawo do głosowania korespondencyjnego.
W wyborach europejskich można głosować tylko raz.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.)
Polecamy serwis: Wybory
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat