Ostatni dzwonek na zgłoszenie się do pracy w komisji wyborczej 2025. [ZAROBKI]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
członek komisji wyborczej 2025 wynagrodzenie dieta ile / Praca w komisji wyborczej. Zgłoszenie do 18 kwietnia 2025. Członek komisji wyborczej 2025 - praca, zarobki, dieta, ile / shutterstock

18 maja 2025 r. odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Do kiedy można się zgłosić? Jakie zarobki przewidziane są dla członka komisji wyborczej?

rozwiń >

Kto może być członkiem komisji wyborczej w 2025 r.?

Aby móc zasiąść w komisji wyborczej, należy mieć prawo wybierania, czyli spełniać łącznie poniższe warunki:

  1. obywatelstwo polskie;
  2. najpóźniej w dniu zgłoszenia ukończenie 18 lat;
  3. niepozbawienie praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  4. niepozbawienie praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  5. nie bycie ubezwłasnowolnionym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Co więcej, należy stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym kandydat zgłasza się do komisji. Musi być ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania jednej z gmin danego województwa.

Kto nie może być w komisji wyborczej w 2025 r.?

Wylicza się kilka przypadków, kiedy nie można być członkiem komisji wyborczej w wyborach prezydenckich w 2025 r. Członkiem komisji wyborczej nie może być:

  • kandydat w wyborach;
  • komisarz wyborczy;
  • pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
  • pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
  • urzędnik wyborczy;
  • mąż zaufania;
  • obserwator społeczny;
  • osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:

a) małżonkiem,

b) wstępnym,

c) zstępnym,

d) rodzeństwem,

e) małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,

f) osobą pozostającą w stosunku przysposobienia

– jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja;

  • pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.

Zgłoszenie się na członka komisji wyborczej - do kiedy?

Aby zostać członkiem komisji wyborczej, należy zgłosić się do komitetu wyborczego lub urzędnika wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarza wyborczego. Jest na to określony czas. Zgłoszenie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych może być dokonane do 18 kwietnia 2025 r. Natomiast obwodowe komisje wyborcze powołuje się do dnia 28 kwietnia 2025 roku.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Praca w komisji wyborczej 2025 - zarobki

Zgłaszanie się na członka komisji wyborczej to często sposób na dorobienie do stałej pensji. Ile zatem można zarobić w 2025 roku? Na stronie PKW czytamy, że za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP przysługuje dieta. Zgodnie z Uchwałą Nr 29/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego kwoty diet wyglądają następująco:

  1. dla członków okręgowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP – 1 000 zł,
  2. dla członków rejonowych komisji wyborczych – 1 000 zł;
  3. dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP – 700 zł;
  4. dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP – 600 zł;
  5. dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP – 500 zł.

Wynagrodzenie członka komisji wyborczej – druga tura wyborów

W przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich członek komisji wyborczej może liczyć na dietę w ¾ wysokości określonej powyżej. Należy jednak podkreślić, że tak w przypadku pierwszej jak i drugiej tury dieta nie będzie przysługiwała, jeżeli członek komisji wyborczej nie uczestniczył w czynnościach związanych z zadaniami członka komisji, głosowaniem i ustalaniem wyniku głosowania. Jeśli członek nie uczestniczył w posiedzeniu lub posiedzeniach, wysokość diety obniża się proporcjonalnie do liczby odbytych posiedzeń. Dzieli się kwotę pełnej diety przez liczbę wszystkich odbytych przez komisję posiedzeń, a następnie mnoży się otrzymany iloraz przez liczbę posiedzeń komisji, na których był dany członek komisji.

Bardzo ważne jest pisemne potwierdzanie udziału w czynnościach członka komisji. Stanowi to podstawę do ustalenia wysokości i wypłaty wynagrodzenia. Takie potwierdzenie wystawia przewodniczący albo z jego upoważnienia zastępca przewodniczącego.

Członek komisji wyborczej 2025 – diety i zwrot kosztów podróży i noclegów

Co więcej, członek komisji wyborczej może liczyć na dodatkowe benefity związane z przemieszczaniem się, a mianowicie diety, zwrot kosztów podróży i noclegów. Do tych rozliczeń stosuje się zasady z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 oraz z 2022 poz. 1481 i 2302). Uwzględnia się jednak przepisy przedmiotowej uchwały. W przypadku członka komisji dieta będzie wyższa niż ustalona w rozporządzeniu. Podstawa wynosi 1,5 diety z rozporządzenia. Jeśli dana osoba przemieszcza się w związku z zadaniami członka komisji, przysługuje jej zwrot kosztów przejazdów lub dojazdu środkami komunikacji publicznej. Należności te wypłacane są na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego akceptowanych przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego.

Prawo
Nowy dodatek do renty socjalnej od 2025 r. Jaka kwota? ZUS wypłaci go w maju z wyrównaniem od początku roku - część osób musi wcześniej złożyć wniosek
16 kwi 2025

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą od 2025 r. otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Po raz pierwszy ZUS wypłaci ten dodatek już w maju, razem z rentą socjalną. Odbiorcy mogą spodziewać się wyższych niż zwykle przelewów, bo majowe wypłaty obejmą wyrównanie od stycznia. Jednak część osób musi wcześniej złożyć wniosek na druku EDD-SOC.

Najem senioralny – nowy pomysł rządu. Ułatwienie dla zamiany mieszkań z gminą na wygodniejsze - położone na parterze lub w domu z windą
16 kwi 2025

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem nowego programu, który dotyczyłby seniorów na rynku nieruchomości. Tak zwany "najem senioralny" to koncepcja polegająca na tym, że seniorzy zamieszkujący na wyższych piętrach mogliby zamieniać swoje mieszkania z gminą, gdy ta zapewni im dostęp do lokalu na parterze. Rozważana jest również opcja zamiany mieszkań w blokach bez windy, na mieszkania w blokach z windą. – Seniorzy są niedocenianym ogniwem rynku nieruchomości, a wiele transakcji, które mają miejsce w ostatnich latach odbywa się z ich udziałem – przyznaje Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

W ten sposób, można stracić z konta wszystkie pieniądze. Nowe ostrzeżenia dla wszystkich Polaków i narzędzie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka
16 kwi 2025

Phishing i smishing – bo o nich mowa – to jedne z najczęstszych rodzajów cyberataków ostatnich lat. Tylko w roku 2024 r. – jak podaje CERT Polska (będący działającym w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego – Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) odnotowano ich aż 40 120 przypadków. W ubiegłym roku, popularne były m.in. „oszustwa na dziecko”, ale nie zabrakło również podszywania się pod urząd skarbowy czy dostawców przesyłek. Wszystkie tego typu działania mają jeden cel – wyłudzenie poufnych danych od ofiary przestępstwa i w wielu przypadkach – opróżnienie jej konta bankowego lub użycie karty kredytowej. Istnieje jednak narzędzie, które może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zostania ofiarą tego rodzaju oszustwa.

Nowe prawo w Polsce: Za zrobienie zdjęcia smartfonem możesz trafić do więzienia. Oto, co musisz wiedzieć
16 kwi 2025

Już 17 kwietnia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowe prawo, które może zaskoczyć każdego posiadacza smartfona. Zrobienie zwykłego zdjęcia podczas spaceru może skończyć się nie tylko wysoką grzywną, ale nawet aresztem i utratą telefonu. Wszystko za sprawą zakazu fotografowania ponad 25 tysięcy miejsc w całym kraju. Co dokładnie się zmienia i na co trzeba uważać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Nowa definicja bezrobotnego. Kto zyska a kto straci status? Jest nowa ustawa a zmiany zaczną obowiązywać od 2025 r.
16 kwi 2025

Jest już nowa definicja bezrobotnego. Ustawa jest uchwalona, podpis Prezydenta jest, teraz tylko wejście w życie. Nowa definicja bezrobotnego jest inna, a zakres pojęciowy w pewnym zakresie szerszy. Przykładowo rolnicy będą mogli stać się bezrobotnymi. Zatem kto zyska a kto straci status bezrobotnego? Poniżej kolejny artykuł z serii: 21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było.

Już w maju ruszą wypłata nowego dodatku do renty socjalnej: Ile to pieniędzy z ZUS?
16 kwi 2025

Już od maja osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. ZUS wypłaci go wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.

MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość
15 kwi 2025

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna [Przepisy 2025, planowane zmiany]
15 kwi 2025

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy
15 kwi 2025

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia
15 kwi 2025

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...