REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
sondaż wybory prezydenckie 205 kandydaci prezydent rp
Najnowszy sondaż wybory prezydenckie 205 - kandydaci na Prezydenta RP
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse na wygraną? Oto najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,2%, 26,5% oraz 15,7%. Kto jest na czwartym miejscu?
rozwiń >

Wybory prezydenckie 2025 - najnowszy sondaż

Gdyby wybory prezydenckie odbywałyby się w drugiej połowie lutego, 35,2 proc. respondentów oddałoby głos na Rafała Trzaskowskiego, 26,5 proc. na Karola Nawrockiego, a 15,7 proc. na Sławomira Mentzena - wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu.

REKLAMA

  1. 35,2% - Rafał Trzaskowski
  2. 26,5% - Karol Nawrocki
  3. 15,7% - Sławomir Mentzen
  4. 6,2% - Szymon Hołownia

REKLAMA

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytano badanych, na kogo oddaliby głos w pierwszej turze nadchodzących wyborów prezydenckich. Chęć zagłosowania na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 35,2. proc badanych, czyli o 0,2 pkt proc. więcej względem styczniowego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Na drugim miejscu, ze spadkiem o 2,4 pkt proc., utrzymuje się popierany przez PiS Karol Nawrocki (26,5 proc.). Na trzecim miejscu zdecydowanie umocnił się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, z wynikiem 15,7 proc. (wzrost o 4,2 pkt proc.). Obecnie Mentzena od wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Nawrockiego dzieli 10,8 pkt proc, czyli o 6,6 pkt proc. mniej względem ostatniego sondażu. Na czwartym miejscu uplasował się marszałek Sejmu, Szymon Hołownia (Polska2050) z wynikiem 6,2 proc.

Kolejne miejsca zajęli: kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat (3,3 proc.), kandydat partii Razem Adrian Zandberg (1,4 proc), poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) - 1 proc., Krzysztof Stanowski (0,5 proc.) oraz europoseł Grzegorz Braun (0,4 proc.). 9,9. proc udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć". Z sondażu wynika, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, głos oddałoby w nich 65,1 proc. badanych; 34,9 proc. respondentów nie wzięłoby w nich udziału.

Badanie zrealizowano w dniach 19-21 lutego 2025 roku, na próbie 1000 osób, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Kandydaci na prezydenta 2025 - sondaż

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski (30,9 proc. poparcia). Sławomir Mentzen zdobył 16,8 proc. głosów, notując tym samym największy wzrost poparcia, w porównaniu z poprzednim, styczniowych sondażem dla tej stacji radiowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na pytanie czy zamierza Pan/Pani wybrać się na odbywające się w maju wybory prezydenckie 64 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Kolejne 19 proc. raczej zagłosuje. 6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", 4 proc. "raczej nie", a pozostałe 3 proc. "trudno powiedzieć".

W badaniu zadano również pytanie: "Na którego kandydata zagłosuje Pan/Pani w tych wyborach?". Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach. Najwięcej głosów (30,9 proc) zdobył Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem 21,7 proc. badanych urząd prezydenta powinien objąć popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Najnowszy sondaż:

  1. Rafał Trzaskowski 30,9%
  2. Karol Nawrocki 21,7%
  3. Sławomir Mentzen 16,8%
  4. Szymon Hołownia 4,7%

Na kolejnym miejscu znalazł się Sławomir Mentzen z Konfederacji, który zdobył 16,8 proc. głosów. Według stacji radiowej, to on zanotował największy wzrost poparcia, w porównaniu z poprzednim, styczniowych sondażem (o 3,6 p.p.; 6,1 p.p. od grudnia 2024 r.).

Na kolejnych pozycjach znalazł się kandydat z Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (4,7 proc.), Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie (2,8 proc.), Magdalena Biejat z Nowej Lewicy (2,1 proc.) i Adrian Zandberg z Razem (2 proc.). Krzysztof Stanowski zdobył 1,6 proc. poparcia, była posłanka SLD Joanna Senyszyn 0,5 proc., a Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców 0 proc. 14 proc. ankietowanych nie jest zdecydowana, a 2,8 proc. chce zagłosować na innego kandydata.

Sondażownia Opinia24 zapytała również o to, kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich, w której spotkają się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach. 50,6 proc. respondentów oddałoby swój głos na Rafała Trzaskowskiego, a 37,3 proc. na Karola Nawrockiego. 12,1 proc. badanych jeszcze nie wie na kogo odda swój głos.

Sondaż został zrealizowany wg autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski powyżej 18. roku życia.

Kandydaci na Prezydenta RP 2025 - sondaż początek lutego

Rafał Trzaskowski prowadzi w sondażu prezydenckim zrealizowanym przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET. Drugi jest popierany przez PiS Karol Nawrocki, a na trzecim miejscu znalazł się Sławomir Mentzen. W grupie badanych, którzy zadeklarowali, że będą głosować w majowych wyborach, rozkład poparcia wyglądał następująco: największe - 32 proc. uzyskał Rafał Trzaskowski, drugie miejsce zajął Karol Nawrocki - 24 proc., a na trzecim uplasował się Sławomir Mentzen, na którego zagłosowałoby 15 proc. respondentów.

  1. 32% - Rafał Trzaskowski
  2. 24% - Karol Nawrocki
  3. 15% - Sławomir Mentzen
  4. 7% - Szymon Hołownia

Kolejne miejsca w sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartek zajęli: Szymon Hołownia z wynikiem 7 proc., Krzysztof Stanowski - 4 proc., Magdalena Biejat - 3 proc., Grzegorz Braun - 3 proc., Adrian Zandberg: 2 proc., Marek Jakubiak: 1 proc. Marek Woch, Piotr Szumlewicz i Joanna Senyszyn uzyskali 0 proc. poparcia. 1 proc. odpowiadających w sondażu pracowni Opinia24 wskazało, że chciałoby oddać głos na "innego kandydata". 7 proc. wybrało odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć".

Udział w głosowaniu jednoznacznie - "zdecydowanie tak" - zadeklarowało 68 proc. badanych, a 19 proc. wybrało opcję: "raczej tak". Na wybory nie wybiera się 9 proc. respondentów, spośród których opcję "zdecydowanie nie" wskazało 6 proc. 3 proc. wskazało, że "raczej nie" weźmie udziału w wyborach. Z kolei 5 proc. ankietowanych nie wie wiedziało, czy zagłosuje. Badanie zrealizowane przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej od 23 do 29 stycznia br.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2025. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Kandydaci na Prezydenta RP 2025 - sondaż 4.02.2025

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 32 proc. badanych, PiS - na 29 proc. głosów, trzecie miejsce zajęła Konfederacja z wynikiem 16 proc. - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet.

  • KO 32%
  • PiS 29%
  • Konfederacja 16%
  • Trzecia Droga 7%

Na miejsce w Sejmie mogą też liczyć przedstawiciele Trzeciej Drogi z 7 proc. głosów oraz Lewicy z 6 proc. poparcia. Poniżej progu znajduje się partia Razem, którą wskazuje 1 proc. ankietowanych i "inne partie". 7 proc. badanych wskazuje, że nie wie, na kogo chce oddać swój głos. Obecnie na pytanie - "gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan / wzięłaby Pani w nich udział?" - "zdecydowanie tak" odpowiada 61 proc. badanych, a "raczej tak" 22 proc. Z kolei 6 proc. respondentów odpowiada "zdecydowanie nie", a 7 proc. "raczej nie". Oznacza to, że w sumie 83 proc. ankietowanych chce głosować, a 13 proc. mówi, że ma takiego zamiaru. Pozostały odsetek to osoby niezdecydowane - podaje Radio Zet.

Badanie pracowni Opinia24 na zlecenie Radia Zet zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 roku.

Kandydaci na prezydenta 2025 - sondaż styczeń

W nadchodzących wyborach prezydenckich 35,3 proc respondentów zagłosowałoby na Rafała Trzaskowskiego, 22,1 proc. na Karola Nawrockiego, a 13,2 proc. na Sławomira Mentzena - wynika z sondażu Opinia24. W drugiej turze wyborów Trzaskowskiego wybrałoby 52,4 proc. osób, a Nawrockiego - 35,2 proc.

68 proc. uczestników najnowszego sondażu prezydenckiego zrealizowanego przez Opinia24 zadeklarowało chęć udziału w wyborach prezydenckich, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę, 21 proc. twierdzi, że raczej pójdzie zagłosować. 4 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie uda się do urn wyborczych, a 3 proc. nie planuje oddać głosu. 4 proc. wskazało , że nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

Kto ma największe szanse w wyborach prezydenckich 2025?

Na pytanie, na kogo zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 35,3 proc respondentów wskazało kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, a 22,1 proc. Karola Nawrockiego, popieranego przez PiS. Trzecie miejsce z wynikiem 13,2 proc. przypadło Sławomirowi Mentzenowi (Konfederacja).

Na czwartym miejscu uplasował się Szymon Hołownia (Trzecia Droga) z wynikiem 6,8 proc. Kolejne miejsce zajął europoseł Grzegorz Braun, którego w styczniu wykluczono z Konfederacji - 2,9 proc/

Magdalena Biejat (Nowa Lewica) uzyskałaby 2,2 proc., Adrian Zandberg (Razem) - 1,5 proc., Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) - 0,9 proc., a Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) - 0,2 proc. Bez poparcia został Piotr Szumlewicz (kandydat bezpartyjny).

Kto zostałby wybrany na prezydenta w drugiej turze?

Ankietowani zostali też zapytani, na którego z kandydatów zagłosowaliby w drugiej turze, jeśli do wyboru mieliby Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Kandydata KO wskazało 52,4 proc. osób, zaś kandydata popieranego przez PiS - 35,2 proc.

12,4 proc. stwierdziło, że nie wie, na kogo oddałoby głos. Sondaż został zrealizowany w dniach 20-24 stycznia metodami CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) oraz CAWI (wywiady internetowe) na reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: PAP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie uzupełniające 2025 (tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych) – nie zawsze 500 zł. Wyższy limit dochodu od 1 marca

ZUS informuje, że od 1 marca 2025 r. zmieni się limit świadczeń, które mogą otrzymywać osoby ubiegające się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Łączna kwota brutto emerytury, renty oraz innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, a także świadczeń z zagranicznych instytucji emerytalno-rentowych, nie może przekroczyć 2552,39 zł brutto.

Jak polskie firmy mogą wpływać na prawo UE? Kluczowe znaczenie lobbingu w Brukseli

Ponad 80% regulacji dotyczących polskich firm powstaje na poziomie unijnym. Brak zaangażowania oznacza, że decyzje zapadają bez udziału polskiego biznesu. Jak skutecznie wpływać na prawo w UE i dlaczego obecność w Brukseli jest kluczowa? Sprawdź, jak Konfederacja Lewiatan wspiera przedsiębiorców w kształtowaniu regulacji sprzyjających rozwojowi polskiej gospodarki.

RPO interweniuje do MRPiPS w sprawie specustawy przeliczeniowej, która zagwarantuje 200 tys. emerytów prawo do 64 tys. zł wyrównania i podwyżki emerytury o 1200 zł [w związku z wyrokiem TK z 4 czerwca 2024 r.]

W dniu 12 lutego 2025 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z interwencją w sprawie specustawy przeliczeniowej, która ma zagwarantować 200 tys. emerytów prawo do 64 tys. zł wyrównania za lata wypłaty zaniżonych emerytur i podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych o 1 200 zł. Przyjęcie tej ustawy jest konieczne, żeby poszkodowani emeryci, mogli dochodzić swoich praw, w związku z brakiem publikacji wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt SK 140/20) i nie musieli procesować się w tej sprawie z ZUS.

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Prawie 1,2 mln jest objętych ubezpieczeniami społecznymi

Prawie 1,2 mln cudzoziemców objętych jest w Polsce ubezpieczeniami społecznymi. Z tej liczby niemal 800 tys. obcokrajowców pochodzi z Ukrainy. Prawie 700 tys. cudzoziemców pracuje na podstawie umowy o pracę.

REKLAMA

500 plus dla seniorów z KRUS: Co to jest za świadczenie, komu przysługuje, na jakich warunkach?

500 plus dla seniorów z KRUS to świadczenie uzupełniające przeznaczone dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jego celem jest wsparcie finansowe seniorów, których dochody nie przekraczają określonego progu. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 500 zł miesięcznie, a jego przyznanie zależy od spełnienia określonych warunków. Sprawdź, komu przysługuje, jakie są zasady jego wypłaty i jak złożyć wniosek.

Od 1 marca 2025 r. nauczyciele będą pracować krócej, a dzieci wcześniej wracać do domu. Lekcje zostaną skrócone do 40 minut

40-minutowe lekcje w szkołach od 1 marca – to postulat Niezależnego Związku Zawodowego Oświata Polska, w związku ze zbyt niską – w jego ocenie – podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. Skrócenie godziny lekcyjnej, ma stanowić swego rodzaju „urealnienie” pensji nauczycielskiej. Alternatywnie – Związek proponuje wprowadzenia wynagrodzenia za tzw. godziny "czarnkowe".

Do 50 tys. zł grzywny za nielegalne zatrudnienie obcokrajowca. Kontrole bez zapowiedzi. Nowa ustawa o pracy cudzoziemców w Polsce

Sejm uchwalił 21 lutego 2025 r. ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Regulacja zakłada m.in. usprawnienie procedur poprzez zniesienie tzw. testu rynku pracy, zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie, a także pełną elektronizację postępowań.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

REKLAMA

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

REKLAMA