Kandydaci na Prezydenta RP 2025 [Najnowszy sondaż]

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
sondaż wybory prezydenckie 205 kandydaci prezydent rp / Najnowszy sondaż wybory prezydenckie 205 - kandydaci na Prezydenta RP / shutterstock

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse na wygraną? Oto najnowszy sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 30,9%, 21,7% oraz 16,8%. Kto jest na czwartym miejscu?

rozwiń >

Kandydaci na prezydenta 2025 - najnowszy sondaż

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski (30,9 proc. poparcia). Sławomir Mentzen zdobył 16,8 proc. głosów, notując tym samym największy wzrost poparcia, w porównaniu z poprzednim, styczniowych sondażem dla tej stacji radiowej.

Na pytanie czy zamierza Pan/Pani wybrać się na odbywające się w maju wybory prezydenckie 64 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Kolejne 19 proc. raczej zagłosuje. 6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", 4 proc. "raczej nie", a pozostałe 3 proc. "trudno powiedzieć".

W badaniu zadano również pytanie: "Na którego kandydata zagłosuje Pan/Pani w tych wyborach?". Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach. Najwięcej głosów (30,9 proc) zdobył Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem 21,7 proc. badanych urząd prezydenta powinien objąć popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Najnowszy sondaż:

  1. Rafał Trzaskowski 30,9%
  2. Karol Nawrocki 21,7%
  3. Sławomir Mentzen 16,8%
  4. Szymon Hołownia 4,7%

Na kolejnym miejscu znalazł się Sławomir Mentzen z Konfederacji, który zdobył 16,8 proc. głosów. Według stacji radiowej, to on zanotował największy wzrost poparcia, w porównaniu z poprzednim, styczniowych sondażem (o 3,6 p.p.; 6,1 p.p. od grudnia 2024 r.).

Na kolejnych pozycjach znalazł się kandydat z Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (4,7 proc.), Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie (2,8 proc.), Magdalena Biejat z Nowej Lewicy (2,1 proc.) i Adrian Zandberg z Razem (2 proc.). Krzysztof Stanowski zdobył 1,6 proc. poparcia, była posłanka SLD Joanna Senyszyn 0,5 proc., a Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców 0 proc. 14 proc. ankietowanych nie jest zdecydowana, a 2,8 proc. chce zagłosować na innego kandydata.

Sondażownia Opinia24 zapytała również o to, kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich, w której spotkają się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Na pytanie odpowiadały osoby zdecydowane, aby wziąć udział w wyborach. 50,6 proc. respondentów oddałoby swój głos na Rafała Trzaskowskiego, a 37,3 proc. na Karola Nawrockiego. 12,1 proc. badanych jeszcze nie wie na kogo odda swój głos.

Sondaż został zrealizowany wg autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski powyżej 18. roku życia.

Kandydaci na Prezydenta RP 2025 - sondaż początek lutego

Rafał Trzaskowski prowadzi w sondażu prezydenckim zrealizowanym przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET. Drugi jest popierany przez PiS Karol Nawrocki, a na trzecim miejscu znalazł się Sławomir Mentzen. W grupie badanych, którzy zadeklarowali, że będą głosować w majowych wyborach, rozkład poparcia wyglądał następująco: największe - 32 proc. uzyskał Rafał Trzaskowski, drugie miejsce zajął Karol Nawrocki - 24 proc., a na trzecim uplasował się Sławomir Mentzen, na którego zagłosowałoby 15 proc. respondentów.

  1. 32% - Rafał Trzaskowski
  2. 24% - Karol Nawrocki
  3. 15% - Sławomir Mentzen
  4. 7% - Szymon Hołownia

Kolejne miejsca w sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartek zajęli: Szymon Hołownia z wynikiem 7 proc., Krzysztof Stanowski - 4 proc., Magdalena Biejat - 3 proc., Grzegorz Braun - 3 proc., Adrian Zandberg: 2 proc., Marek Jakubiak: 1 proc. Marek Woch, Piotr Szumlewicz i Joanna Senyszyn uzyskali 0 proc. poparcia. 1 proc. odpowiadających w sondażu pracowni Opinia24 wskazało, że chciałoby oddać głos na "innego kandydata". 7 proc. wybrało odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć".

Udział w głosowaniu jednoznacznie - "zdecydowanie tak" - zadeklarowało 68 proc. badanych, a 19 proc. wybrało opcję: "raczej tak". Na wybory nie wybiera się 9 proc. respondentów, spośród których opcję "zdecydowanie nie" wskazało 6 proc. 3 proc. wskazało, że "raczej nie" weźmie udziału w wyborach. Z kolei 5 proc. ankietowanych nie wie wiedziało, czy zagłosuje. Badanie zrealizowane przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej od 23 do 29 stycznia br.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2025. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Kandydaci na Prezydenta RP 2025 - sondaż 4.02.2025

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 32 proc. badanych, PiS - na 29 proc. głosów, trzecie miejsce zajęła Konfederacja z wynikiem 16 proc. - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet.

  • KO 32%
  • PiS 29%
  • Konfederacja 16%
  • Trzecia Droga 7%

Na miejsce w Sejmie mogą też liczyć przedstawiciele Trzeciej Drogi z 7 proc. głosów oraz Lewicy z 6 proc. poparcia. Poniżej progu znajduje się partia Razem, którą wskazuje 1 proc. ankietowanych i "inne partie". 7 proc. badanych wskazuje, że nie wie, na kogo chce oddać swój głos. Obecnie na pytanie - "gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan / wzięłaby Pani w nich udział?" - "zdecydowanie tak" odpowiada 61 proc. badanych, a "raczej tak" 22 proc. Z kolei 6 proc. respondentów odpowiada "zdecydowanie nie", a 7 proc. "raczej nie". Oznacza to, że w sumie 83 proc. ankietowanych chce głosować, a 13 proc. mówi, że ma takiego zamiaru. Pozostały odsetek to osoby niezdecydowane - podaje Radio Zet.

Badanie pracowni Opinia24 na zlecenie Radia Zet zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 roku.

Kandydaci na prezydenta 2025 - sondaż styczeń

W nadchodzących wyborach prezydenckich 35,3 proc respondentów zagłosowałoby na Rafała Trzaskowskiego, 22,1 proc. na Karola Nawrockiego, a 13,2 proc. na Sławomira Mentzena - wynika z sondażu Opinia24. W drugiej turze wyborów Trzaskowskiego wybrałoby 52,4 proc. osób, a Nawrockiego - 35,2 proc.

68 proc. uczestników najnowszego sondażu prezydenckiego zrealizowanego przez Opinia24 zadeklarowało chęć udziału w wyborach prezydenckich, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę, 21 proc. twierdzi, że raczej pójdzie zagłosować. 4 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie uda się do urn wyborczych, a 3 proc. nie planuje oddać głosu. 4 proc. wskazało , że nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

Kto ma największe szanse w wyborach prezydenckich 2025?

Na pytanie, na kogo zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 35,3 proc respondentów wskazało kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, a 22,1 proc. Karola Nawrockiego, popieranego przez PiS. Trzecie miejsce z wynikiem 13,2 proc. przypadło Sławomirowi Mentzenowi (Konfederacja).

Na czwartym miejscu uplasował się Szymon Hołownia (Trzecia Droga) z wynikiem 6,8 proc. Kolejne miejsce zajął europoseł Grzegorz Braun, którego w styczniu wykluczono z Konfederacji - 2,9 proc/

Magdalena Biejat (Nowa Lewica) uzyskałaby 2,2 proc., Adrian Zandberg (Razem) - 1,5 proc., Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) - 0,9 proc., a Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) - 0,2 proc. Bez poparcia został Piotr Szumlewicz (kandydat bezpartyjny).

Kto zostałby wybrany na prezydenta w drugiej turze?

Ankietowani zostali też zapytani, na którego z kandydatów zagłosowaliby w drugiej turze, jeśli do wyboru mieliby Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Kandydata KO wskazało 52,4 proc. osób, zaś kandydata popieranego przez PiS - 35,2 proc.

12,4 proc. stwierdziło, że nie wie, na kogo oddałoby głos. Sondaż został zrealizowany w dniach 20-24 stycznia metodami CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) oraz CAWI (wywiady internetowe) na reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: PAP

Prawo
Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?
20 lut 2025

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?
20 lut 2025

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

Co zrobić, gdy sąsiad zakłóca spokój? Hałas, dym, drzewa. Jakie opcje daje prawo?
20 lut 2025

Każdy z nas zasługuje na spokój i komfort we własnym domu. Niekiedy działania sąsiadów – od głośnych imprez, remontów w niedozwolonych godzinach, poprzez niekontrolowane grillowanie na balkonach, aż po palenie ognisk na pobliskiej posesji – mogą znacząco obniżać jakość życia. Dodatkowo, sytuacje takie jak nadmierna ilość dymu czy niewłaściwe zagospodarowanie zieleni, w tym drzewa z gałęziami przekraczającymi granicę działki, mogą prowadzić do sporów. Współczesne prawo sąsiedzkie oferuje kilka sposobów rozwiązania konfliktu, zaczynając od polubownego porozumienia, a kończąc na postępowaniu sądowym. Poniżej przedstawiamy szczegółowe kroki, które warto podjąć w obliczu zakłócania spokoju przez sąsiada.

Zwolnienie lekarskie to nie urlop. ZUS kontroluje na 2 sposoby przebywających na chorobowym. Kiedy kontroluje pracodawca?
20 lut 2025

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym niezdolność do pracy i uprawniającym do wypłaty wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego. Jest wystawiane osobie, która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie świadczyć pracy. Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS albo pracodawcę.

Rewolucja w składce zdrowotnej: Co się zmieniło dla przedsiębiorców od 2025 roku? Jakie mają zobowiązania wobec ZUS?
20 lut 2025

Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej weszły w życie od stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe podstawy wymiaru, nowe wyłączenia z dochodu i zmiany w metodzie kasowej. Jak wpływa to na Twoje finanse? Sprawdź, co przygotował ZUS!

Od 1 marca 2025 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie wynosiło 354,86 zł
20 lut 2025

354,86 zł będzie wynosiło świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od 1 marca 2025 r. W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" opublikowano komunikat Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 17 lutego 2025 r. w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Nowe świadczenie od państwa: 2610,72 zł miesięcznie już od 1 marca. Wypłaty będą z wyrównaniem
20 lut 2025

Nowe świadczenie wypłacane co miesiąc, czyli dodatek dopełniający do renty socjalnej idzie w górę. Zgodnie z komunikatem ZUS, od dnia 1 marca 2025 roku kwota dodatku dopełniającego przysługującego osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, wynosi 2610,72 zł.

MOPS dalej nie wiedzą co robić. Niepełnosprawność nie powstała w młodości [Stare świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł i 3287 zł]
20 lut 2025

Przepisy przez dekadę mówiły, że świadczenie pielęgnacyjne wiąże się z niepełnosprawnością powstałą w wieku do 18 lat (albo do 25 lat w przypadku studentów). Jednocześnie w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że to niezgodne z Konstytucją RP, ale Sejm nie wdrożył tego wyroku. Jeżeli MOPS stosowały wyrok TK, to kolejne rządy (ściślej wojewodowie) nie chciały płacić MOPS za świadczenia pielęgnacyjne, gdy niepełnosprawność powstała np. u staruszka 80 lat. Minister Finansów mógł 25 stycznia 2025 r. wyjaśnić spór w tej sprawie, ale skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez wojewodę.

Jak skutecznie zrezygnować z subskrypcji?
19 lut 2025

„Pułapki subskrypcji” to coraz częstszy problem w sieci. Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) podpowiada jak można rozwiązać taką umowę i podaje przydatne wzory: w języku polskim i angielskim.

Karta Nauczyciela - zmiany 2025. Wynagrodzenia, czas pracy, zatrudnienie, odprawy, zastępstwa i inne nowości
19 lut 2025

W dniu 18 lutego 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia bardzo obszernej nowelizacji Karty Nauczyciela. Celem tych zmian jest w szczególności zapewnienie nauczycielom korzystniejszych warunków (niż obecnie obowiązujące w pragmatyce zawodowej nauczycieli) w zakresie wynagradzania, czasu pracy, ochrony stosunku pracy. Doprecyzowane też będą niektóre przepisy pragmatyki zawodowej aby nie było przypadków ich niewłaściwego stosowania. Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w II kwartale 2025 r. Niewykluczone więc jest, że zmiany wejdą w życie jeszcze w 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...