REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory prezydenckie 2025 - kto ma największe szanse w starciu z Rafałem Trzaskowskim?

Wybory prezydenckie 2025: Kto ma największe szanse w starciu z Trzaskowskim?
Wybory prezydenckie 2025: Kto ma największe szanse w starciu z Trzaskowskim?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszy sondaż pokazuje, że Rafał Trzaskowski pokonałby w wyścigu o fotel prezydenta RP w 2025 roku m.in. b. premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), b. szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS), marszałka Sejmu Szymona Hołownię (Trzecia Droga) oraz obecnego szefa resortu dyplomacji Radosława Sikorskiego (KO).

Portal WP w swoim sondażu zapytał o to, kto byłby lepszym prezydentem RP. "Porównaliśmy kandydaturę Trzaskowskiego z jego możliwymi rywalami z PiS i Trzeciej Drogi, a także z Sikorskim, który też zgłaszał chęć ubiegania się o najwyższy urząd. W większości przypadków obecny prezydent Warszawy deklasuje przeciwników. Jednak partyjny kolega depcze mu po piętach" - wskazuje WP.

REKLAMA

Wybory na prezydenta RP: Kto ma największe szanse w rywalizacji z Trzaskowskim?

Sondaż dotyczący wyborów prezydenckich pokazuje, że:

  • W rywalizacji z Morawieckim - Trzaskowski zdobył 54,6 proc. głosów. Były premier 30,9 proc., a 14,5 proc. respondentów nie było w stanie wskazać odpowiedzi.
  • Obecny prezydent Warszawy wygrał także w pojedynku z Błaszczakiem, zdobywając 53,2 proc. głosów. Były szef MON uzyskał poparcie na poziomie 27,4 proc.
  • Przemysław Czarnek uzyskał 31,7 proc. głosów, a na Trzaskowskiego wskazało 54,1 proc. badanych.
  • Trzaskowski zwyciężył także w zestawieniu z Tobiaszem Bocheńskim, który w 2024 roku kandydował na urząd prezydenta Warszawy z ramienia PiS (49,2 proc. vs. 24 proc.).

A może Hołownia lub Sikorski?

W badaniu pojawił się także marszałek Hołownia, który również przegrał z Trzaskowskim. Za lepszego prezydenta polityka TD uznało 20,4 proc. pytanych, 47,1 proc. uzyskał Trzaskowski.

"W ostatnim zestawieniu pojawił się partyjny kolega Trzaskowskiego, obecny szef resortu dyplomacji Sikorski. W tym przypadku przewaga Trzaskowskiego jest najmniejsza i wynosi zaledwie 6,6 proc." - zauważył portal. Zgodnie z wynikami badania 37,5 proc. odpowiedziało, że lepszym prezydentem byłby Trzaskowski, a 30,9 proc., że Sikorski.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 27-29 września 2024 metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Możliwe daty wyborów prezydenckich w 2025 roku: najprawdopodobniej 18 maja

REKLAMA

Data pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 roku zostanie najprawdopodobniej wyznaczona na dzień 18 maja 2025 r. Marszałek Sejmu podejmie decyzję w tej sprawie, kierując się przepisami prawa, które stanowią, że wybory muszą się odbyć nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Okres ten przypada w maju 2025 roku, co sprawia, że wybór tej konkretnej daty jest wysoce prawdopodobny.

Poza 18 maja, w grę wchodzą także inne możliwe terminy pierwszej tury wyborów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybory mogłyby się odbyć również 4, 11 lub 25 maja 2025 roku. Wszystkie te daty mieszczą się w określonym prawnie przedziale czasowym, dając Marszałkowi Sejmu kilka opcji do rozważenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Rezygnuję z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej lider Jerzy Owsiak wśród niektórych grup społecznych budzą kontrowersje. W tym roku ludzie sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy licznie podpisują krążące w internecie oświadczenia o rezygnacji z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP. Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, wyjaśnia, dlaczego takie dokumenty mają wątpliwą moc prawną.

Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane

W związku ze wzrostem, w ostatnim czasie, zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (takie jak krztusiec, grypa, COVID-19 czy RSV) – pojawiają się zarządzenia o obowiązku stosowania masek ochronnych na terenie placówek medycznych. Od 22 stycznia br. – obowiązek ten, wprowadziła dyrekcja jednego z poznańskich szpitali. Czy istnieje ryzyko powrotu do maseczek w obiektach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na obszarze całego kraju?

Sąd, MOPS i staruszek: Zasiłkowy pat. Pracownicy socjalni nie chcieli ubrać ochraniaczy na buty

Niezwykłą historię rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Staruszek starał się o świadczenia z MOPS. I postawił niezwykły warunek. Naprawdę niezwykły. Zażyczył sobie, aby pracownicy MOPS ubrali kapcie przed wejściem do jego domu. Ściślej chodziło o ochraniacze na buty pracowników MOPS. Ale kapcie brzmią lepiej i traktujemy zamiennie te wersje.

Stany Zjednoczone wyszły z WHO. Dlaczego? Co dalej? dr J.Gryglewicz: to dobry moment na reformę Światowej Organizacji Zdrowia

W dniu 20 stycznia 2025 r. nowy Prezydent USA Donald Trump (zaraz po swoim zaprzysiężeniu) podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych, w tym m.in. dotyczące wystąpienia Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wycofanie się USA z WHO, to paradoksalnie dobry moment na to, by usprawnić tę organizację i zapewnić jej uzasadnienie dla dalszego funkcjonowania - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r. Kto może wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Przez ile dni można pobierać zasiłek opiekuńczy? Na kogo można pobierać zasiłek opiekuńczy? Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

Czy nowe przepisy Kodeksu pracy zaszkodzą pracodawcom? Analiza kontrowersyjnego projektu w sprawie jawności wynagrodzeń

Fragmentaryczne zmiany, chaos prawny i nowe obowiązki – czy tak ma wyglądać wdrażanie unijnych dyrektyw? Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytycznie ocenia poselski projekt nowelizacji Kodeksu Pracy (druk nr 943), wskazując na liczne niedociągnięcia i zagrożenia dla stabilności biznesu.

Nowa definicja mobbingu. Jakie będą nowe obowiązki pracodawców?

W dniu 20 stycznia br. na stronach RCL ukazał się projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy z dnia 15 stycznia 2025 r. autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowelizacja przewiduje m. in. zmiany w obszarze dot. mobbingu. Nowe regulacje mają wejść w życie po upływie 21 od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obowiązkiem pracodawców będzie wdrożenie nowych regulacji w okresie trzech miesięcy od daty publikacji. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Młodzi kierowcy mają jeździć wolniej od pozostałych. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada m.in. przywrócenie możliwości wydawania prawa jady kat. B osobom, które ukończyły 17 lat. Będą mogli poruszać się po drogach, ale pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę incydentalną. 15 sędziów Sądu Najwyższego zdecyduje o ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku

Sejm uchwalił tzw. ustawę incydentalną, która wprowadza zmiany w procedurze orzekania o ważności wyborów prezydenckich. Zgodnie z nowymi przepisami, o ostatecznej decyzji w tej sprawie będzie decydować 15 najstarszych stażem sędziów w Sądzie Najwyższym. Nowelizacja budzi kontrowersje i może mieć istotne konsekwencje dla przyszłych wyborów.

Jak ZUS powinien ponownie obliczyć emeryturę i wyrównanie po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Adwokat pokazuje to na konkretnych kwotach

Po kilku miesiącach obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20 można już pokusić się o pewne podsumowania, a także wskazać, jak w praktyce powinien funkcjonować ten wyrok - pisze adwokat Konrad Giedrojć.

REKLAMA