Głosowanie poza granicami Polski
Osoby przebywające za granicą i posiadające ważny polski paszport, a w przypadku przebywania w państwie członkowskim Unii Europejskiej także ważny polski dowód osobisty, są wpisywane do spisu wyborców, który sporządza właściwy terytorialnie konsul. Wpis nastąpi na podstawie osobistego zgłoszenia, którego można dokonać najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów prezydenckich. Istotne jest, aby w takim zgłoszeniu wskazać następujące dane: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce pobytu wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu oraz datę i miejsce jego wydania. Zgłoszenia takiego można dokonać ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie czy też telefaksem.
Warto wskazać także, że wyborcy przybywający poza granicami, którzy w czasie wyborów prezydenckich zmienią miejsce swojego pobytu, udając się w tym czasie np. na urlop do innego kraju, w tym również na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinni wystąpić do właściwego konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania.. Zaświadczenie takie wydawane jest przez konsula na podstawie spisu wyborców.
Zobacz również: Nie musisz zostawać w domu na weekend aby zagłosować w wyborach - część I
Głosowanie przez pełnomocnika
W wyborach prezydenckich w 2015 r. po raz drugi będziemy korzystać z możliwości głosowania przez pełnomocnika. Jednakże ta możliwość jest przewidziana tylko dla ściśle określonego kręgu wyborców, tj. osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także osób niepełnosprawnych.
Zadaj pytanie na: Forum
Warto zaznaczyć, że ta możliwość wyłączona jest w przypadku głosowania odbywającego się w obwodach utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, jak również w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.
Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnik nie może być członkiem komisji obwodowej, ani pełnić funkcji męża zaufania, zgłoszonego przez którykolwiek z komitetów kandydata na Prezydenta RP. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania, a wszystkie czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.
Sam akt pełnomocnictwa do głosowania sporządzany jest na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Dodatkowe informacje dotyczące tej nowej możliwości można uzyskać we właściwym urzędzie gminy.
Podsumowując, aby zagłosować na swojego kandydata, należy być wpisanym do spisu wyborców. Osoby przebywające w czasie wyborów w miejscu swojego zameldowania, wpisane są do spisu wyborców automatycznie. Natomiast osoby przebywające w tym czasie w innym miejscu niż miejsce stałego zameldowania (również za granicą), muszą albo zostać dopisane do spisu wyborców, albo wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania i z takim zaświadczeniem udać się zagłosować w dowolne miejsce w Polsce lub też poza jej granicami. Dodatkowo, niepełnosprawni i wyborcy powyżej 75 roku życia mogą oddać swój głos w wyborach przez pełnomocnika.
Zobacz również: Data wyborów prezydenckich w 2015 r.
Podsumowanie
Wybory prezydenckie w naszym kraju zawsze cieszyły się z dużym zainteresowaniem, w nich też najwyższa była frekwencja. Celem publikacji było przedstawienie możliwości głosowania tak, aby frekwencja w wyborach prezydenckich w 2015 r. była jeszcze wyższa, a nawet historycznie najwyższa spośród wszystkich wyborów, które miały miejsce w Polsce. Każdy głos ma znaczenie, zatem skorzystajmy z naszego prawa i udajmy się na wybory!
Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015