Procedura rejestracji kandydata na Prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
Procedura zgłaszania kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach prezydenckich, jest ustalona w ustawie o wyborze Prezydenta RP. Zgodnie z art. 40 tejże ustawy kandydata na Prezydenta zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu.
REKLAMA
Samo zgłoszenie kandydata jest końcowym etapem rejestracji, poprzedzonym wcześniej przez założenie komitetu wyborczego oraz złożenie zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej o jego utworzeniu.
Do kiedy można zgłaszać kandydatów
Kandydaci muszą być zgłoszeni najpóźniej na 45 dni przed dniem wyborów. W obecnej sytuacji, kiedy zgodnie z prawem wybory muszą się odbyć najpóźniej w 60 dni od wyznaczenia ich daty, oznacza to, iż komitety będą miały jedynie dwa tygodnie na uzbieranie wymaganej liczby podpisów.
Komitet wyborczy kandydata
Jeszcze przed zebraniem wymaganej przez ustawę liczby podpisów wyborców oraz przed rejestracją kandydata konieczne jest powołanie komitetu wyborczego. Komitet ten jest uprawniony do rejestracji danego kandydata oraz prowadzenia kampanii na jego rzecz na zasadach wyłączności.
Komitet tworzy minimum 15 obywateli, zaś sam kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo w wyborach oraz na utworzenie komitetu wyborczego.
Zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu
Kolejny krokiem do rejestracji kandydata na Prezydenta, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu jego komitetu wyborczego. W tym celu niezbędne jest zebranie co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby podpisów niezbędnych do rejestracji samego kandydata.
Zobacz również serwis: Konstytucja RP
REKLAMA
Jeżeli brak będzie wymaganej liczby podpisów PKW odmówi przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego danego kandydata. W sytuacji przyjęcia zawiadomienia decyzja będzie ogłoszona w Monitorze Polskim oraz w prasie o ogólnopolskim zasięgu.
Rejestracja kandydata na Prezydenta może być dokonana jedynie przez pełnomocnika jego komitetu wyborczego. W przypadku odmowy przyjęcia zawiadomienia przez PKW o utworzeniu komitetu, możliwe jest odwołanie do Sądu Najwyższego, który ostatecznie rozstrzyga sprawę.
Zobacz również serwis: Katastrofa w Smoleńsku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat