Sojusz Lewicy Demokratycznej
REKLAMA
Historia
Po uchwaleniu nowej Konstytucji w 1997 roku, która prawo do zgłaszania kandydatów na posłów i na senatorów przyznała partiom politycznym i wyborcom, wykluczając organizacje społeczne oraz narastających trudnościach spowodowanych kierowaniem wielopodmiotową koalicją, elastyczną formułę współpracy w 1999 roku przekształcono w partię polityczną Sojusz Lewicy Demokratycznej.
REKLAMA
REKLAMA
Sukces wyborczy partia odniosła w 2001 w wyborach parlamentarnych. Zawiązując koalicję z Unią Pracy, partie zdobyły 216 mandatów poselskich w 460 osobowym Sejmie ( w tym 200 mandatów dla członków SLD) oraz 68 mandatów senatorskich. W sumie 41 % wyborców głosowało na listy okręgowe koalicyjnego komitetu wyborczego SLD-UP. Wspomniane ugrupowania wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyły rząd na czele z Leszkiem Millerem.
W ostatnich wyborach do Sejmu utworzono Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP, który uzyskał 53 mandaty. Startując z list LiD-u, SLD uzyskał 10 mandatów poselskich.
Postulaty programowe
Celem Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zbudowanie solidarnego społeczeństwa obywatelskiego, silnego i sprawnego państwa oraz rozwój efektywnej gospodarki, zdolnej do zaspokojenia rosnących potrzeb społecznych.
Sojusz Lewicy Demokratycznej do wartości naczelnych, których urzeczywistnienie uznaje za podstawowe swoje zadanie, zalicza: godność człowieka, sprawiedliwość społeczną oraz solidarność ludzi pracy.
Sojusz Lewicy Demokratycznej opowiada się za wolnością sumienia i wyznania, tolerancją światopoglądową i świeckością państwa, za równym statusem kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia oraz za poszanowaniem odrębności etnicznych, narodowościowych, kulturowych i seksualnych.
Podstawowym celem partii jest zrównanie poziomu życia w Polsce z najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej.
Dalsze postulaty programowe przyjęte na IV Kongresie SLD w 2008 roku, to dążenie do demokracji opartej na stałym dialogu i poszukiwaniu porozumienia, równy dostęp do funkcji publicznych, do równej płacy za tę samą pracę dla kobiet i dla mężczyzn, przeciwdziałalanie wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu, bezpłatny, równy dostępu do usług zdrowotnych w ramach powszechnego, obowiązkowego ubezpieczenia opartego na zasadzie solidaryzmu społecznego.
Partia opowiada się również za państwem neutralnym światopoglądowo i świeckim, w którym żaden kościół lub związek wyznaniowy nie ma pozycji uprzywilejowanej.
postuluje zwiększenie możliwości wspierania ich przez obywateli przez podniesienie do 2% odpisu podatkowego.
SLD podkreśla ważną rolę ruchu związkowego. Rozszerzać zarazem będziemy obszar partycypacji pracowniczej w życiu przedsiębiorstw tak, aby zawodowa i materialna satysfakcja z pracy oparta była o zdrowe zasady rachunku ekonomicznego i szacunek dla pracownika.
Równość szans życiowych, aktywne przeciwdziałanie społecznemu i ekonomicznemu wykluczeniu, dalsza integracja z UE to inne z głoszonych przez SLD haseł.
W związku z nadchodzącymi eurowyborami, partia utworzyła Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP.
Przewodniczącym partii jest Grzegorz Napieralski
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA