Unia Polityki Realnej
REKLAMA
Ugrupowanie zostało zarejestrowane w grudniu 1990 roku. Jest to partia konserwatywno-liberalna, a jej obecnym prezesem jest Bolesław Witczak.
REKLAMA
Zasadniczym celem UPR jest doprowadzenie do gospodarki w pełni wolnorynkowej, z własnością pozostającą w rękach prywatnych. Każdy podmiot gospodarczy ma ponosić pełne ryzyko swoich działań: zbierać zysk lub ponosić stratę.
UPR skupia się głównie na zagadnieniach gospodarczych, opowiada się za gospodarką liberalną. Ponadto dąży do odbudowy podstawowych wartości naszej kultury i cywilizacji łacińskiej: praw i zasad moralnych, godności, honoru, prawdy, wolności, własności prywatnej i odpowiedzialności.
Popiera decentralizację władzy oraz jej wzmocnienie. Samodzielność władz lokalnych i samorządów terytorialnych winna zostać zwiększona.
Uważa, że sędziowie muszą być całkowicie niezależni materialnie i prawnie.
Jest też za przywróceniem kary śmierci. Partia uważa, iż egzekutywa powinna posiadać silny aparat wykonawczy i ponosić odpowiedzialność za wprowadzenie ustanowionych praw.
Budżety władz winny opierać się całkowicie na podatkach, które jednakże nie powinny obciążać jednostek produktywnych. Znaczną rolę powinny odgrywać opłaty za zanieczyszczenia środowiska. UPR jest również zwolennikiem prywatyzacji państwowej służby zdrowia, szkolnictwa oraz spółek państwowych.
Pomimo, iż partia jest obecna na polskiej scenie politycznej od 1990 roku, Jednakże tylko raz udało jej się dostać do Sejmu- w roku 1991 3 członków UPR otrzymało mandaty poselskie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat